Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi, FED ve ECB’nin Faiz Kararları Sonrası Yükseliyor

Dolar endeksi merkez bankalarının faiz kararı sonrası, euro karşısında kazancını artırdı. Ayrıntılar geliyor...
Dolar Endeksi, FED ve ECB’nin Faiz Kararları Sonrası Yükseliyor
Yorum

ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının ve daha fazla artırıma ara verebileceğini belirtmesinin ardından euro karşısında yükseldi. Bu kararı bir gün sonra Avrupa Merkez Bankası’nın 25 baz puanlık faiz artırımı izledi.

Dolar endeksi bu gelişmeler ışığında yüzde 0,3’ten fazla yükseldi ve 101.5 puana çıktı. Euro ise dolar karşısında 1.09 puana geriledi.

ECB’nin 25 baz puanlık artışı, geçen yaz başlayan politika döngüsündeki en küçük artış oldu. Buna rağmen banka enflasyonu dizginlemek için daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulacağının sinyalini verdi.

DXY 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

BNY Mellon Investment Management’ten Sebastian Vismara, “ECB nispeten güvercin bir tavır sergiledi. Sıkılaştırmanın geçmişteki etkilerine ve bunların güçlü bir şekilde Euro Bölgesi ekonomisine aktarıldığı gerçeğine odaklanılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Dolar endeksi geçen yılın Eylül ayında 20 yılın en yüksek seviyesi 114.78’e kadar yükselmişti. Analistler, dolarda beklenen hareketin büyük bir kısmının zaten fiyatlanmış olabileceğini ve bir sonraki odak noktasının muhtemelen FED’in faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı zaman olacağını düşünüyor.

Scotiabank’ın baş döviz stratejisti Shaun Osborne, para politikası dinamiklerinin, bu noktada sıkılaştırma döngüsü açısından aşağı yukarı tam olarak fiyatlandığını belirterek, “Şimdi FED’in ne zaman gevşemeye başlayacağı, ne kadar gevşeteceği ve bunun ABD ile nasıl ilişkili olduğu üzerine bahislere odaklanılacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Para piyasaları şu anda FED’in Haziran’dan itibaren yıl sonuna kadar 80 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirmesi ihtimalini yaklaşık yüzde 15 olarak fiyatlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%