Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğusan Boru Sermaye Artırım Fon Kullanım Raporunu Yayımladı

Doğusan Boru yapılmak istenen bedelli sermaye artırımının gerekçelerine ve artırım sonrası planlarına ait raporu yayımladı.
Doğusan Boru Sermaye Artırım Fon Kullanım Raporunu Yayımladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Doğusan Boru Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Doğusan Boru) bugün bedelli sermaye artırımının gerekçelerini içeren fon kullanım raporunu yayımladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirim ile raporu duyuran şirket, şirketin ödenmiş sermayesini 39 milyon liraya çıkarılmasıyla ilgili detayları paylaştı.

Doğusan Boru, 500 milyon lira olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 30 milyon lira olan ödenmiş sermayesini 9 milyon lira bedelli artırım yapmak suretiyle yükseltecek. Ödenmiş sermayesini %30 oranında artırarak, şirketin gelecekteki üretim ve satış faaliyetlerini verimli bir şekilde yürütebilmek için en az maliyetli finansman kaynağı ihtiyacını gidereceklerini ifade etti.

İhtiyacın bedelli sermaye artırımı yoluyla düşük faizli ve uzun vadeli bir kaynak temini ile sağlamış olacaklar. Gerekçeler ise borçların ödenmesi, net işletme sermayesi ihtiyacı, şirketin sermayesinin korunması, yapılacak yatırımlar ve kıdem tazminatı ödemeleri şeklinde açıkladılar.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan şimdiye kadar alınan borçların 2.274.648 TL olduğunu ve sermaye artırımı sonrasında 2,5 milyon lira olarak faiziyle birlikte ödeneceği söylendi. 3 milyon lira net işletme sermayesine, planlanan yatırımlara 2.750.000 TL, kıdem tazminatına ise 750 bin liranın aktarılacağı ifade edildi.

Bu açıklamaların geldiği sıralarda Doğusan Boru hisseleri (DOGUB) yüzde 4,26 oranında ekside 4,95 liradan işlem görmeye başladı.
Doğusan Boru Hisseleri Yüzde 4,26 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler dünkü işlemlerde 5,4 liraya kadar yükseldikten sonra kapanışı 5,16 liradan gerçekleştirdi. Bugünkü açılışı ise 5,11 liradan düşüşle yapan hisseler, TSİ 14:40 sularında 4,76 liraya kadar geriledi. Ardından bir miktar toparlanma gösteren hisseler, 4,96 liraya kadar yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Hisselerde görülen aşağı yönlü ivmenin devam etmesi durumunda 4,76 ve 4,58 lira seviyeleri destek noktaları olarak görev yapacak. Hisselerin yukarı yöne dönmesi durumunda da 5,11 ve 5,28 lira seviyeleri direnç noktaları olarak izlenecek.

Doğusan Boru hisselerin fiyat performansı incelendiğinde ise haftalık bazda %8,85 oranında değer kaybına işaret ettiği görülüyor. Aylık bazda %26,92 düşen hisseler, yıllık periyotta %36,08 oranında değer kazanmış durumda bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın