Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dogecoin’in Teknik Görünümü Hareketliliğin Artacağına İşaret Ediyor

Yaygın olarak kullanılan göstergelerden Bollinger bantlarındaki sıkışma, Dogecoin’de volatilite sinyali veriyor. Detaylar geliyor...
Dogecoin’in Teknik Görünümü Hareketliliğin Artacağına İşaret Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hızlı fiyat hareketleriyle tanınan popüler kripto para birimi Dogecoin (DOGE), bu yıl alışılmadık derecede sakin bir hareket izliyor. Kripto para piyasasının en büyük varlıkları Bitcoin ve Ethereum bu anlamda çok daha iyi bir performans sağladı. Bollinger bant genişliği adı verilen bir teknik analiz göstergesi, Dogecoin’de fırtına öncesi sessizlik yaşandığına işaret ediyor.

Gösterge, fiyat dalgalanmalarına göre değişen değişkenlik dönemlerini gösterir ve Bollinger bantları arasındaki yayılmanın kripto para fiyatının 20 günlük basit hareketli ortalamasına (SMA) bölünmesiyle hesaplanır. Bollinger bantları, fiyatların 20 günlük SMA ortalamasının iki standart sapma üstüne ve altına yerleştirilen oynaklık çizgileridir.

Artan oynaklık dönemleri, iki bant arasındaki mesafede keskin bir artış ve bant genişliğinin genişlemesi ile işaretlenir. Tersine, bir volatilite durgunluğu sırasında iki bant daralır ve genişlik daralır veya azalır.

DOGE, Bollinger bant aralığı
Kaynak: TradingView

Bant genişliğinin çok yüksek olması, mevcut oynaklığın sona erebileceğinin işareti olarak yorumlanır. Dogecoin üzerinde izlenen Bolinger bantları, son dönemde gözle görülür bir daralma yaşandığını gösteriyor.

TradingView’e göre Dogecoin’in günlük grafiği, bantların son zamanlarda sıkılaştığını ve bant genişliğini Şubat 2019’dan bu yana en düşük olan 0,06’ya ittiğini gösteriyor. Bu analistler ve yatırımcılar arasında oynaklığın artacağı şeklinde yorumlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Dogecoin bant genişliğinin genişleme ve daralma arasında gidip gelme eğilimine paralel olarak yakında bir volatilite patlaması görebilir. Yaklaşan volatilite patlamasının fiyat yönünden belirsiz olduğunu belirten analistler, bu büyük hareketin iki yöne de olabileceği uyarısında bulunuyor.

Dogecoin yazım itibarıyla 10 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 0,072 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dijital varlık Mayıs 2021’deki kripto rallisinde 0,74 dolara kadar çıkmış ve tarihinin en yüksek seviyesine dokunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın