Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gazda Korkutan Tablo: Fiyatlar Hızla Yükseliyor

İsrail-Filistin arasında cereyan eden savaş sonrası doğal gaz fiyatlarında yükseliş hızlandı. Ayrıntılar geliyor…
Doğal Gazda Korkutan Tablo: Fiyatlar Hızla Yükseliyor
HABER GİRİŞ

Yakın zamanda İsrail ile Filistin arasında çıkan savaş sonrası Orta Doğu’da tansiyon yeniden yükseldi ve bu durum emtia piyasasında kendisini gösterdi. Avrupa’da doğal gaz fiyatları bölgede çıkan çatışmalar sonrası yüzde 10’dan fazla yükseldi.

Çatışmalar nedeniyle Tamar gaz sahasındaki üretim durduruldu. Diğer yandan Finlandiya ile Estonya arasındaki Balticconnector boru hattının olağan dışı basınç düşüşü de fiyatların artmasında itici oldu.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF, kasım vadeli kontratlarda doğal gazın megavatsaat başı fiyatı 43,9 euro seviyesinden kapandı. Bugün ise yükseliş sürüyor ve an itibarıyla 47,6 euroda bulunuyor.

Avrupa doğal gaz fiyatları
Kaynak: TradingView

Artan çatışmalar bölgedeki arz güvenliğine dair endişeleri beraberinde getiriyor. Tamar sahasındaki doğal gaz üretimi geçen yıl bir önceki yıla kıyasla yüzde 18 arttı ve 10,2 milyar metreküpe yükseldi. Bu alan İSrail’in elektrik üretiminde kullandığı doğal gazı büyük oranda karşılıyor.

Savaş sonrası petrol fiyatlarında da yukarı yönlü hareket yaşandı. Yeni hafta ile beraber ham petrolün varil fiyatı 82 dolardan açılırken, 86 dolara kadar yükseliş kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

ABD Doğal Gaz Fiyatları 8 Ayın Zirvesinde

Artan ihracat ve artan küresel gaz fiyatlarının etkisiyle ABD doğal gaz fiyatları da 8 ayın zirvesine ulaştı. Bu fiyat artışı, önümüzdeki iki hafta boyunca daha önce beklenenden daha ılıman hava koşulları ve daha az ısıtma talebi öngörülerine rağmen gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.