Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Doğal Gaz Tüketimi En Çok Azalan AB Ülkeleri Belli Oldu

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin doğal gaz tüketimi yakın tarihli ortalamaya kıyasla yüzde 17'den fazla azaldı. Peki, bu azalış en çok hangi ülkelerde görüldü?
Doğal Gaz Tüketimi En Çok Azalan AB Ülkeleri Belli Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin doğal gaz tüketimlerine dair güncel verileri paylaştı. Oluşan tabloda, üye devletlerin ulusal istatistik enstitüleri tarafından iletilen enerji verileri dikkate alındı.

Paylaşılan verilere göre Ağustos 2022 ila Mart 2023 döneminde AB ülkelerinin doğal gaz tüketimi, 2017 ila 2022 yılları arasında aynı ayların (Ağustos-Mart) ortalama gaz tüketimine göre yüzde 17,7 oranında azalma gösterdi.

Eurostat Doğal Gaz Verileri Nasıl Çıktı?

AB ülkeleri, AB’nin Rusya’ya bağımlılığı sona erdirmeye yönelik REPowerEU planının bir parçası olan gaz için koordineli talep azaltma önlemlerine ilişkin Konsey Yönetmeliği, Ağustos 2022 ila Mart 2023 dönemi için yüzde 15’lik bir azaltma hedefi belirlemişti.

Bu hedef, art arda beş yılın aynı döneminin ortalamasına denk gelmekteydi.

Söz konusu dönemde; İrlanda, Slovakya, İspanya, Polonya, Slovenya dışında AB ülkelerinin çoğunluğunun hedefe ulaştığı gözlemlendi. Doğal gaz kullanan tüm AB üyeleri arasında en küçük gaz tüketicisi olan Malta’da ise fiilen yüzde 12,7’lik artış görüldü.

En Çok Düşüş Finlandiya’da Görüldü

Aynı dönemde doğal gaz tüketimini en fazla düşüren ülkeler ise yüzde 55,7 ile Finlandiya, yüzde 40,5 ile Litvanya ve yüzde 37,2 ile İsveç oldu.​​​​​​​

Kaynak: Eurostat

AB üyeleri, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından önce yılda yaklaşık olarak 400 milyar metreküp doğal gaz tüketiyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu