Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaz Fiyatları Ne Zaman Düşecek? Kuruluş 2025’e İşaret Etti

Fitch Ratings, Avrupa’da en korkunç senaryolardan birinin ana faktörü olan doğal gaz fiyatlarının ne zaman düşeceğini açıkladı. İşte detaylar;
Doğal Gaz Fiyatları Ne Zaman Düşecek? Kuruluş 2025’e İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri Avrupa dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesi enerji kriziyle boğuşuyor. Derecelendirme kuruluşu olan New York merkezli Fitch Ratings, “Avrupa’nın Gaz Krizinde En Kötüsü Geride Kaldı” isimli raporunda doğal gaz ile ilgili temel kriterleri ele aldı.

Avrupa’nın sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tedarkini artırması, ılıman hava koşulları ve talebi düşürmeye yönelik hamleler, enerji krizi için oldukça potansiyelli bir kriz senaryosunun önüne geçti.

Rusya’nın yaptırımlara karşı Avrupa’ya enerji tedarikini kısması, mevcut yıl için ve gelecek dönemler için büyük bir tehlikeye işaret ediyordu. Avrupa, enerji konusunda Rus gazına bağımlılığın düşürülmesine yönelik adım attı ve LNG’nin önemi daha da arttı.

Çin’in pandemi konusunda tedbirlerini azaltması, LNG talebinin artacağını gösteriyor ve küresel LNG tedarikinde ciddi bir yoğunluk bekleniyor.

Fitch Ratings, Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının hareketliliğinin devam edeceğini, savaş öncesine göre yüksek seviyelerde kalmayı sürdüreceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“2025’ten İtibaren Normalleşecek”

Kuruluş, doğal gaz fiyatlarının ancak 2025’ten itibaren LNG altyapısının ve tedarikinin güçlenmesiyle normalleşeceğini ifade ediyor.

Avrupa’da Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktasında Mart 2023 vadeli kontratlarda bir megavatsaat doğal gazın fiyatı 58 eurodan alıcı buluyor.

Belirtilen fiyatlar iyimser bir tabloya işaret etmeye devam ediyor. Öyle ki savaş sonrasında 2022 Ağustos ayında doğal gaz megavatsaat başı 342,8 euroya kadar yükselmişti. Sonraki süreçte doğal gaz depolarındaki doluluk oranının artmasıyla fiyatlar yatay yönlü hareket etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.