Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaz Desteğinin Maliyeti Açıklandı!

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Başkanı Yaşar Arslan, doğal gaza yönelik yapılan desteğin maliyetini açıkladı. Detaylar haberde...
Doğal Gaz Desteğinin Maliyeti Açıklandı!
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan ücretsiz doğal gaza yönelik konuşan Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği Başkanı Yaşar Arslan, paketin detaylarının netleştiğini söyledi.

Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ve doğal gaz dağıtım şirketlerinin koordinasyonunda yürütülen hazırlıkların son aşamaya geldiğini kaydetti.

“Doğal Gaz Desteğinin Toplam Maliyeti 37 Milyar Lira”

Söz konusu bedava doğal gazın 24 Nisan 2023 tarihi ile 31 Mayıs 2023 tarihi arasında uygulanacağını söyledi. Ayrıca Haziran ayı itibarıyla 11 ay boyunca 25 metreküplük ücretsiz doğal gaz ile pek çok abonenin doğal gaz giderinin neredeyse olmayacağını bildirdi.

Arslan, konutlar, ibadethaneler ve cemevlerinden bir ay süreyle doğal gaz bedelinin alınmamasıyla ayrıca sonraki 11 ayda yüzde 25 metreküplük ücretsiz doğal gaz ile hane başı ortalama 2 bin lira tutarındaki doğal gaz faturası ücretsiz olacağını söyledi.

Destek kapsamında yıllık doğal gaz giderlerine yaklaşık yüzde 35 destek sağlanmış olacağını ifade etti. Her iki desteğin toplam maliyetinin yaklaşık 37 milyar lira olacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında doğal gaz yakıtını kullananların diğer yakıtlara göre en az 2 kat daha ucuza ısınma, pişirme ve sıcak su ihtiyacını karşılayabildiğini söyledi. Bunun fatura desteği ile çok daha fazla hale geleceğini kaydetti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.