Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK Başkanı TÜİK’e Ateş Püskürdü: Enflasyon Rakamları Şaibeli

Haziran ayına yönelik enflasyon verileri bugün açıklandı. DİSK Başkanı Çerkezoğlu, TÜİK’e adeta ateş püskürdü. İşte detaylar;
DİSK Başkanı TÜİK’e Ateş Püskürdü: Enflasyon Rakamları Şaibeli
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sabah saatlerinde Haziran ayı enflasyon rakamlarını paylaştı. Rapora göre yıllık enflasyon yüzde 38,21 seviyesinde, aylık artış ise yüzde 4,84 düzeyinde gerçekleşti. Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, rakamların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

TÜİK’in açıkladığı rakamlar ile halkın yaşadığı enflasyon arasındaki makasın giderek açılmasına, çalışanların ve emeklilerin ücret artışlarının gerçek enflasyon altına kalmasına vurgu yapılarak protesto yapıldı.

Çerkezoğlu, “TÜİK hangi malı kaç liradan hesaplıyor bilmiyoruz. TÜİK eti, sütü, yumurtayı kaç liradan alıyor.” ifadelerini kullandı. Bir yılı aşkın süredir ısrarla bu tarz sorular sorduklarını, fakat TÜİK tarafından kendilerine ellerinde fiyat listesinin mevcut olmadığının söylendiğini paylaştı.

“Rakamlar Şaibeli”

Genel Başkan, TÜİK’in açıkladığı rakamların oldukça şaibeli olduğunu, 400’ü aşkın çeşitli ürünlerin fiyat değişimlerinin görüldüğü enflasyon madde sepetinin Haziran 2022’den beri açıklanmadığını ifade etti.

Söz konusu sepetin kamuoyu ile paylaşılması için TÜİK’e yapılan başvurunun reddedildiğini, bu kapsamda dava açtıklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“Farklı Farklı Oyunlar”

Çerkezoğlu, TÜİK’in enflasyonu düşük göstermek için farklı farklı oyunlar yapmaya devam ettiğini, kurumun doğal gazdaki hazine desteğini gerekçe göstererek doğalgazın fiyatını sıfır olarak kabul ettiğini belirtti.

TÜİK’in bu kez doğal gazın fiyatıyla birlikte enflasyonu da sıfırladığını, işçilerin, emekçilerin ekmeğiyle bir kez daha oynadığını savundu.

“TÜİK Enflasyonla Mücadele Kurumu Değildir”

Genel Başkan çok defa söylediklerini hatırlatarak TÜİK’in enflasyonla mücadele kurumu olmadığını, enflasyonu bastırmak ve düşük göstermek gibi görevlerinin olmadığını aktardı.

TÜİK yönetimine seslenen Çerkezoğlu, “Enflasyonu doğru ölçün. Enflasyon verilerini bilim dünyasına açın ve kamuoyu ile paylaşın. Daha fazla şeffaf ve açık olun.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.