Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışişleri Bakanlığı AP’nin Türkiye Raporuna Tepki Gösterdi

Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklama ile Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raporuna tepki gösterdi. Detaylar haberde;
Dışişleri Bakanlığı AP’nin Türkiye Raporuna Tepki Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 2022 Türkiye Raporu, AP Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen oylamada 18’e karşı 434 oyla kabul edilirken Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile rapora tepki gösterdi.

Tavsiye kararı niteliğinde olan 2022 yılı AP Türkiye Raporu‘nun 13 Eylül 2023 tarihinde AP Genel Kurulu’nda kabul edildiğinin belirtildiği açıklamada, rapor, Türkiye karşıtı çevrelerin dezenformasyonuna dayalı haksız itham ve önyargılarla dolu olarak nitelendirildi.

“Farklı Arayışları Gündeme Getirmek Akıl Dışı”

“AP’nin gerek ülkemizle ilişkiler gerek AB’nin geleceğine ilişkin her zamanki sığ ve vizyonsuz yaklaşımının bir yansıması” denilen raporun, AP üyelerinin gündelik popülist siyasetin esiri olduklarını, hem AB’ye hem Türkiye’ye yönelik doğru stratejik yaklaşım geliştirmekten ne kadar uzak kaldıklarını gösterdiği ifade edildi.

Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerinin tekrar canlandırılması için bir fırsat penceresinin açıldığı kritik bir dönemde, AP’nin, ilişkilerin belkemiği olan katılım müzakereleri yerine farklı arayışları gündeme getirmesinin akıl dışı bulunduğu belirtildi.

Rapora dahil edilen Ege, Kıbrıs ve Doğu Akdeniz konularında belirli çevrelerin tek taraflı görüşlerini yansıtan, tarihi ve hukuki gerçekliklerden kopuk iddiaların Türkiye açısından hiçbir hükmünün bulunmadığına vurgu yapıldı.

GCM Yatırım Banner

İlerleyen süreçte Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ile Türkiye’nin vize serbestisi diyaloğunun hızla tamamlanmasının AB ile ortak hedef olduğu belirtilirken karşılıklı adımların Türkiye-AB ilişkilerini ve katılım sürecini yeni ve dinamik bir düzleme taşıyacağı ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı AP Tepki Tweeti
Kaynak: X/ @TC_Disisleri

Günlük Çıkarlara Teslim Olmayan Vizyoner Bakış Açısı Vurgusu

Türkiye’nin güvenlik, enerji, göç, ticaret sapması, iklim değişikliği ve ekonomik güçlükler başta olmak üzere mevcut tüm sınamalar karşısında AB’yi küresel güç haline getirecek potansiyele sahip olduğunun altı çizildi. Bu gerçeğin tespitinin ise bazı çevrelerin günlük çıkarlarına teslim olmayan vizyoner bir bakış açısıyla mümkün olacağına dikkat çekildi.

Açıklamanın son kısmında ise “2024 yılı AP seçimleri sonrasında oluşacak yeni Parlamentonun tarafsız, rasyonel ve yapıcı bakış açısıyla hareket edeceğini ümit ediyoruz.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın