Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddi Şubat’ta 18,8 Puan Azalırken Dipten Toparlandı

Ocak ayında terse dönerek 24,7 puan azalan dış ticaret haddi, Şubat’ta 18,8 puan azaldı. İhracat ve ithalat birim değer-miktar endekslerinde durum altta;
Dış Ticaret Haddi Şubat’ta 18,8 Puan Azalırken Dipten Toparlandı
HABER GİRİŞ

Şubat ayına ilişkin Dış Ticaret Endeksleri raporu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. 2022’nin ilk ayında 72,8 puana gerileyerek terse dönmekle kalmayıp tarihi düşük seviyeye inen dış ticaret haddi, Şubat’ta önceki aya göre arttı.

Bununla birlikte ihracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi önceki yıla göre 18,8 puan azalarak Şubat ayında 76,3 oldu. 2021 yılı Şubat ayında 95,1 olarak gerçekleşmişti.

İhracat Birim Değer ve Miktar Endeksi Arttı

İhracat Birim Değer ve Miktar Endeksi Arttı
KAYNAK: TÜİK

İhracat birim değer endeksi Şubat’ta yıllık yüzde 9,5 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,1, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 16,7, yakıtlarda yüzde 54,2 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 8,7 arttı.

İhracat miktar endeksi ise yüzde 14,5 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 24,2, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 14,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 15,2 artarken, yakıtlarda yüzde 7,5 azaldı.

İthalat Birim Değer ve Miktar Endeksi Arttı

İthalat Birim Değer ve Miktar Endeksi Arttı
KAYNAK: TÜİK

İthalat birim değer endeksi Şubat’ta yıllık yüzde 36,5 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 16,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 23,8, yakıtlarda yüzde 177,4 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 13,7 arttı.

GCM Yatırım Banner

İthalat miktar endeksi Şubat’ta yıllık yüzde 5,9 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 8,7, yakıtlarda yüzde 1,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 12,0 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın