Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Açığı Ocak’ta Yüzde 57 Geriledi! Rakam Açıklandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ocak ayına yönelik geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Dış ticaret açığının yüzde 57 gerilediğini söyledi. Detaylar haberde...
Dış Ticaret Açığı Ocak’ta Yüzde 57 Geriledi! Rakam Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat,  Ocak ayı geçici dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bakan Bolat, 2024 yılı Ocak ayında ihracatın yüzde 3,6 oranında artarak 20 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Böylece tarihin en yüksek Ocak ayı ihracat rekorunun kırılmış olduğunu aktardı.

Bolat, Ocak ayı itibarıyla son 12 aylık ihracatın ise 256,5 milyar dolar ile tarihi rekorunu kırdığını söyledi. Hiç çekinmeden dış ticaret açığını ve ithalatını söylediklerini belirten Bolat, ithalattın Ocak ayında yüzde 22’lik bir azalış ile 26, 2 milyar dolara gerilediğini aktardı.

İthalattaki gerilemenin sebeplerini açıklayan Bolat, “İthalatta ülkemize yönelik haksız ticari uygulamalarına karşı getirdiğimiz tedbirler, enerji fiyatlarındaki stabil durum ve özellikle 2023’te altın ithalatındaki aşırı artışa karşı yılın ikinci yarısında uyguladığımız tedbirler.” dedi.

2024 Ocak Geçici Dış Ticaret İstatistikleri
Kaynak: Ticaret Bakanlığı

Dış Ticaret Açığı Geriledi

Dış ticaret açığının yüzde 56,77 gerileyerek 6,2 milyar dolar olduğunu dile getirdi. Enerji ve altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 99,8 olduğunu aktardı. Bolat’ın açıkladığı verilere göre en fazla ihracat yapılan ülke 1,8 milyar dolar ile Almanya oldu. Sonrasında 1,2 milyar dolar ile ABD, 1,1 milyar dolar ile Irak geldi.

2024 yılının ilk ayında TL ile ihracat yapılan ülke sayısının 164, TL ile ihracat yapan firma sayısının ise 31 bin 063 olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ocak ayında TL ile yapılan ihracatın yıllık bazda yüzde 50,5 artış gösterdiğini aktardı.

Bakan Bolat, ihracatın ve dış ticaret dengesinin olumlu yönde ilerlemesinin ülke ekonomisinin büyüme potansiyelini artırmakta olduğunu dile getirdi. Cari işlemler açığının azaltılmasına katkı sağladığını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.