Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank Yönetim Kurulunu Küçültmeyi Planlıyor

Deutsche Bank maliyet tasarrufu için işten çıkarma planı yapıyor. Bu kapsamda bankanın, yönetim kurulunda küçülmeye gideceği açıklandı. Detaylar haberde;
Deutsche Bank Yönetim Kurulunu Küçültmeyi Planlıyor
YAYINLANMA ZAMANI

Credit Suisse’nin iflası ile başlayan küresel bankacılık krizinden ABD ve Avrupa bankları büyük yaralar aldı. Endişeler ve riskler sektörde devam ederken Reuters haberinde Deutsche Bank’ın yönetim kurulunda işten çıkarmalar yapacağını açıkladı.

Almanya’nın ciro ve işçi sayısı açısından en büyük bankası Deutsche Bank’ın yönetim kurulunu 10’dan 9’a indirmeyi planladığı bildirildi. Bankanın, maliyet tasarrufu yapmak için altyapı ve özel bankacılık işkolundaki bazı işleri keseceği duyuruldu.

Reuters haberinde Deutsche İcra Kurulu Başkanı Christian Sewing’in, Şubat ayında işten çıkarmaları göz ardı edemeyeceğine dair sözlerini anımsattı.

2022’nin son çeyreğinde iyi bir performans göstererek maliyet-gelir oranıyla dönüşüm aşamasını tamamlamıştı. Buna rağmen bankanın hâlâ maliyetlerini düşürmesi gerekiyor.

Deutsche Bank, diğer Avrupa bankalarıyla karşılaştırıldığında gelir açısından yüksek maliyetleri var.

GCM Yatırım Banner

Deutsche Bank, 2023 Yılı İlk Çeyrek Sonuçlarını 27 Nisan’da Açıklayacak

Reuters haberinde bankaya yakın bir kaynağın söz konusu bilgiyi paylaştığını belirtti. Ayrıca Deutsche Bank, 27 Nisan’da ilk çeyrek sonuçlarını açıklayacak. Haberde, bankanın gelecek planlarına dair yorum yapmadığı yer aldı.

Maliyet düşürme önlemlerinin, bankanın Salı günü duyurduğu genel müdür yardımcısı Karl von Rohr’u değiştirme planlarını etkilemeyeceğine dikkat çekildi.

Rohr’un Ekim ayından sonra yönetim kurulu üyesi olarak sözleşmesini dolduğu ve yenilenmeyeceği bildirildi.

Deutsche Bank, Şubat ayında 2022 yılının dördüncü çeyreği için hissedarlara 1,8 milyar euro net kâr bildirmişti. 2022 için yıllık net geliri ise bir önceki yıla göre yüzde 159 artarak 5 milyar euroya çıkmıştı.

Piyasa beklentilerine göre bankanın 2022 son çeyrek net kârı 910,93 milyon euro olması yönündeydi. Banka böylece beklentiyi neredeyse ikiye katlayarak yıl için 4,29 milyar euroluk tahmini aşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.