Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank Geliri ile Dördüncü Çeyrekte Beklentiyi İkiye Katladı

Deutsche Bank, dördüncü çeyrek için hissedarlara 1.8 milyar euro net kâr bildirdi. Banka yüksek faiz oranlarından destek aldı.
Deutsche Bank Geliri ile Dördüncü Çeyrekte Beklentiyi İkiye Katladı
YAYINLANMA ZAMANI

Almanya merkezli yatırım bankası Deutsche Bank, dördüncü çeyrek mali bildirimini gerçekleştirdi. Banka yüksek faiz oranları ve elverişli piyasa koşullarından destek aldı ve art arda 10. çeyrek kartını bildirdi.

Deutsche Bank, dördüncü çeyrek için hissedarlara 1,8 milyar euro net kâr bildirerek, 2022 için yıllık net gelirini bir önceki yıla göre yüzde 159 artışla 5 milyar euroya çıkardı. Analistler son çeyrek için 910.93 milyon euro net kâr bekliyordu. Banka böylece beklentiyi neredeyse ikiye katladı ve yıl için 4.29 milyar euroluk tahmini aştı.

2019’da Küçülmeye Gidilmişti

2019′da Deutsche Bank, maliyetleri azaltmak ve karlılığı artırmak için küresel hisse senedi satış ve alım satım faaliyetlerinden çıkmayı, yatırım bankacılığının ölçeğini küçültmeyi ve 2022′nin sonuna kadar yaklaşık 18.000 kişiyi işten çıkarmayı içeren kapsamlı bir yeniden yapılandırma planını hayata geçirdi.

Yıllık sonuç, 2021′de bildirilen 1,9 milyar eurodan önemli bir iyileşmeye işaret ediyor ve CEO Christian Sewing, bankanın son üç buçuk yılda başarılı bir şekilde dönüştürüldüğünü söyledi.

Sewing işlerinde temel güçler etrafında yeniden odaklayarak, önemli ölçüde daha karlı, daha dengeli ve daha uygun maliyetli hale geldiklerini söyledi. 2022′de on beş yılın en iyi sonuçlarını vererek bunu kanıtladıklarını belirtti.

Şimdi Kayıt Olun

Sewing’in dönüşüm çabalarında belirlenen önemli bir ölçüt olan ortalama maddi özkaynakların (RoTE) vergi sonrası getirisi, 2021′deki yüzde 3,8′den yüzde 9,4’e yükseldi. Deutsche ayrıca hissedarlara hisse başına 30 cent temettü tavsiye etti. Bu geçen sene 20 cent seviyesindeydi.

Toplam Gelir Yükseldi

Bankanın toplam net geliri 2021′in aynı döneminde 5,9 milyar euro iken yüzde 7 artışla 6,3 milyar euroya yükseldi. 2022′de yıllık toplam 27,2 milyar euroya ulaştı.

Deutsche’nin kurumsal bankacılık birimi, yüksek faiz oranları, güçlü işletme performansı, ticari büyüme ve olumlu döviz hareketleri”nin yardımıyla net faiz gelirinde yüzde 39′luk bir büyüme kaydetti.

Bankanın CFO’su James von Moltke, Ocak ayının, piyasa oynaklığının devam etmesi nedeniyle bankanın ticaret bölümleri için güçlü bir performans dönem olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.