Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İsviçre Merkezli UBS Son Çeyrek Geliri ile Beklentiyi Aştı

İsviçre merkezli banka UBS 2022’nin son çeyreğine dair bilançosunu paylaştı. Banka beklentilerin üzerinde gelir bildirimi yaptı. Son veriler haberde…
İsviçre Merkezli UBS Son Çeyrek Geliri ile Beklentiyi Aştı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

İsviçre’nin önde gelen yatırım bankalarından UBS, son çeyrek raporunu açıkladı. Banka düşük gider ve yüksek faiz oranlarından aldığı destekle, beklentilerin üzerinde gelir bildirimi gerçekleştirdi. Gçen yılın dördüncü çeyreğinde 1,7 milyar dolar net gelir bildiren UBS, toplam yıllık karını 2022′de 7,6 milyar dolara çıkardı.

Analistler, UBS’nin dördüncü çeyrekte 1,3 milyar dolar ve yıl için 7,3 milyar dolar net gelir elde etmesini bekliyorlardı. UBS, 2023′ün ilk çeyreği için gelirlerin, Asya’da daha yüksek müşteri faaliyeti, daha yüksek faiz oranları ve Covid-19 kurallarının gevşetilmesinden olumlu etkilenmesini bekliyor.

Bankanın CEO’su Ralph Hamers açıklamasında, “Zorlu makroekonomik ve jeopolitik ortamda iyi bir yıl ve sağlam dördüncü çeyrek sonuçları elde ettik” ifadelerine yer verdi.

Karlılık Arttı

Banka ödeme gücünün bir ölçüsü olan CET 1 sermaye oranı, bir önceki çeyrekte yüzde 14,4′ten düşerek yüzde 14,2 olarak gerçekleşti. Gelirler bir yıl önceki 8.705 milyar dolardan 8.029 milyar dolara düştü. Maddi özkaynak karlılığı ise bir yıl önceki yüzde 10′dan çeyrek sonunda yüzde 13,2′ye yükseldi.

Bankanın birimleri arasında Global Servet Yönetimi, yüksek faiz oranlarının ardından artan mevduat marjları göz önüne alındığında dördüncü çeyrek net faiz geliri yıllık bazda yüzde 35 arttı. Bireysel ve Kurumsal Bankacılık da aynı dönemde, yüksek faiz oranları ve kredi gelirlerinin bir sonucu olarak yıllık bazda yüzde 21′lik net faiz geliri artışı kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Küresel piyasalardaki belirsizlik, UBS’nin yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi kollarını olumsuz etkiledi. İlki, gelirlerde yıllık yüzde 24 düşüş görürken, varlık yönetimi gelirleri olumsuz piyasa performansı ve döviz etkisi nedeniyle yıllık bazda yüzde 31 düştü.

UBS ayrıca 2023′te daha fazla hisse satın alacağını bildirdi. Hamers, “Kademeli temettü taahhüdümüzü sürdürüyoruz ve 2023′te 5 milyar dolardan fazla hisseyi geri almayı bekliyoruz” diye konuştu. Bankanın hisseleri geride kalan 12 a y içerisinde yüzde 15’e yakın artış kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.