Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deutsche Bank Ekonomisti: FED’in Faiz Artırımları Sona Erdi

Deutsche Bank ekonomisti Matthew Luzzetti, Federal Rezerv'in faiz artırımı yapmayacağını savundu. Ayrıntılar geliyor…
Deutsche Bank Ekonomisti: FED’in Faiz Artırımları Sona Erdi
Yorum

Gelecek hafta FED’in faiz kararını açıklayacağı toplantı öncesinde analistlerden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Daha hızlı büyüme, daha soğuk enflasyon ve bir türlü pes etmeyen istihdam piyasası, FED yetkililerinin gelecek hafta güncellenmiş tahminlerine zemin hazırladı.

Deutsche Bank ekonomisti Matthew Luzzetti, FED yetkililerinin muhtemelen politika faizini daha fazla artırmayacağını düşünüyor. Luzzetti, FED üyeleri döngünün sıkılaştırıcı bir bakış açısıyla tamamlandığını ilan ederlerse, bunun mali koşullarda önemli bir gevşemeye yol açacağını ve bunu gerçekleştirmek istemeyeceklerini söyledi.

Luzzetti, yıl ilerledikçe enflasyondaki ilerlemenin durabileceğine, şu anda temel durum bu olmasa bile, yeniden canlanan fiyat baskılarını bastırmak için bir faiz artırımına ihtiyaç duyulabileceğine dikkat çekiyor.

Diğer birçok analist için bu, FED politika yapıcılarının yıl sonu politika faizini şu anki seviyesinin çeyrek puan üzerinde sabitleyeceği anlamına geliyor. Finans ve ekonomi dünyasının büyük bir kısmı, FED’in gelecek haftaki toplantısının sonunda kısa vadeli faiz oranlarını mevcut yüzde 5,25-5,50 aralığında bırakmasını bekliyor.

Haziran ayındaki toplantıdan bu yana ekonomik veriler sürekli olarak yukarı yönlü sürprizleri ortaya koyuyor. Pek çok ekonomist ise FED politika yapıcılarının gelecek yıl faiz indirimi sinyali vermesini bekliyor. Finansal piyasalar şu anda oranların 2024 sonunda yüzde 4,4’e, 2025 sonunda ise yüzde 3,8’e düşmesini fiyatlıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu