Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank Ekonomisti Dolar/TL ve Faiz Beklentisini Paylaştı

Alman yatırım devi Deutsche Bank’ın Türkiye ekonomisti Yiğit Onay, dolar ve faiz indirimine ilişkin görüşlerini paylaştı. Ayrıntılar şöyle...
Deutsche Bank Ekonomisti Dolar/TL ve Faiz Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ

Deutsche Bank Türkiye Ekonomisti Yiğit Onay, Türkiye ekonomisine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Onay, geçen yıldan itibaren uygulanan ekonomik programın olumlu etkilerinin yavaş yavaş görülmeye başlandığını belirtti.

Finansal piyasalarda güven oluştuğunu vurgulayan Onay, piyasaların şu anda Türkiye ekonomisindeki dengenin ne hızda sağlanacağını merak ettiğini söyledi. Onay, Merkez Bankası için kur istikrarının önemine dikkat çekerek, “Merkez Bankası yaklaşık 85 milyar dolarlık net döviz alımı gerçekleştirdi. Bu sürecin bir doyum noktasına ulaşmasını bekleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Geçen hafta açıklanan olumlu enflasyon verilerine de değinen Onay, piyasanın bu verilere olumlu tepki verdiğini ve yabancı yatırımcıların TL varlıklara ilgisinin arttığını ifade etti. Haziran ayında enflasyonda iyileşme belirtileri görüldüğünü söyleyen Onay, kurdaki kademeli ve düzenli artışın enflasyon dinamiklerini çok olumsuz etkilemeyeceğini belirtti.

Onay, TL’nin reel değerlenmesinin devam edeceğini ancak bu değerin artış oranının geçen yedi aya göre daha düşük olacağını ifade etti.

Dolar/TL ve Enflasyon Tahmini

Bankanın Türkiye ekonomisti, dolar/TL beklentilerinin yıl sonu için 37 olduğunu belirterek, “Bu seviyeye ulaşılırken oynaklığın düşük kalmasını bekliyoruz. Ancak sadece iç dinamikler değil, dünya genelindeki gelişmeler de TL için önemli” ifadelerini kullandı

GCM Yatırım Banner

Turizm gelirlerinin kısa vadede destekleyici olduğunu, ancak enerji ithalatının artması ve turizm gelirlerinin düşmesiyle kademeli değer kaybının hızlanabileceğini belirtti. Faiz indirimleriyle ilgili olarak Onay, “Kasım ve Aralık aylarında 250’şer baz puan indirim bekliyoruz, toplamda 500 baz puan. Yıl sonu faiz tahminimiz yüzde 45” diye konuştu.

Faiz indiriminden önce Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında Merkez Bankası’ndan ön sinyaller almayı beklediklerini sözlerine ekledi. Onay, Merkez Bankası’nın talebin enflasyonist düzeyde olmasına dikkat çektiğini belirterek, üçüncü çeyrekte yavaşlama sinyallerinin daha belirgin olmasını beklediklerini ifade etti.

Enflasyonda üç aylık süreçte baz etkileriyle birlikte hızlı bir düşüş görüleceğini ancak bunun yanıltıcı olabileceğini belirterek, Merkez Bankası’nın enflasyonun ana eğilimine ve beklentilere odaklandığını söyledi.

Büyümede yavaşlamanın kaçınılmaz olduğunu ifade eden Onay, 2024 yıl sonu büyüme beklentilerini yüzde 3,5 olarak belirlediklerini, ancak bu oranın Türkiye’nin tarihsel büyüme ortalamasının oldukça altında olduğunu belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.