Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Depremde Fay Hatları Yer Değiştirdi! 4 Metrelik Kayma Oldu

Depreme yönelik değerlendirmede bulunan BEÜ Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Bayık, fay hatlarının yer değiştirdiğini belirterek 4 metrelik bir kaymanın olduğunu söyledi.
Depremde Fay Hatları Yer Değiştirdi! 4 Metrelik Kayma Oldu
Yorum

Türkiye’yi Maraş merkezli gerçekleşen ve asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin etkisine yönelik alanına uzman kişilerden değerlendirmeler geliyor. Bunlardan biri olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Çağlar Bayık, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Geomatik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağlar Bayık, depremden önceki ve sonraki görüntülerle uzaklıkları ölçerek yeryüzündeki değişiklikleri belirlediklerini aktardı.

“4 Metre Civarında Kayma Oldu”

Depremin etkilerini açıklayarak sıcaktan soğuğa geçiş çizgisini, fayın kırılma çizgisi olarak belirlediklerini ve yaklaşık olarak 3,8-4 metre civarında yer değiştirme olduğunu belirten Bayık, sol yanal atımlı bir fay olduğu için kuzey bölümlerinin güneybatıya, fayın altında kalan bölgelerin ise kuzeydoğu yönünde hareket ettiğini kaydetti.

Bayık konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Tam rakamları vermek gerekirse fayın altında kalan bölgede 2,7 metre kuzeydoğuya, fayın üstünde kalan bölgede 1,1 metre güneybatıya hareket var. 3,8, hatalarla 4 metreyi bulduğunu söyleyebiliriz.”

“Zemin Yapısından Dolayı En Fazla Etkilenen İl Hatay Oldu”

Depremden daha fazla Hatay bölgesinin etkilendiğini belirten Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Bayık, bunun nedenini ise zeminin yapısal durumu olarak açıkladı.

Fayın kuzeyinde kalan illere bakıldığında Osmaniye, Kahramanmaraş ve Adıyaman’ın güneybatıya yaptığı hareket çok bariz olduğunu kaydetti. Öğretim Üyesi Bayık, fayın bıçak gibi hareket ettiği düşünüldüğünde üst tarafta kalan kısımların 1,5-2 metre arası, Gaziantep ve Kilis tarafının yarım metre yükselme gösterdiği söyledi. Böylelikle yani aralarında 1 metreye yakın düşeyde fark ortaya çıktığını bildirdi.

Bunun öncesinde deprem sonrasında ilk konuşan isimlerden biri olan İtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nün başkanı Carlo Doglioni, değerlendirmede bulunarak Türkiye’nin 3 metre hareket ettiğini söyledi.

Sonraki günlerde tekrardan açıklama yapan Doglioni, 3 metrelik kaymanın artabileceğini aktardı.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu