Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremle Türkiye Arap Levhası Üzerinden Kaydı

Türkiye'nin üst üste yaşadığı iki büyük depremin ardından İtalya’nın ünlü deprem uzmanı bölge hakkında değerlendirmelerde bulundu. Detaylar haberde;
Depremle Türkiye Arap Levhası Üzerinden Kaydı
HABER GİRİŞ

Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en büyük felaketiyle mücadele ediyor. Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, çevre 10 ili etkiledi. Son paylaşılan resmi verilere göre hayatını kaybeden vatandaşların sayısı 3 bin 381’e çıktı.

İtalyan Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü’nün başkanı Carlo Doglioni, Türkiye’nin yaşadığı deprem faciasını değerlendirdi. Doglioni, depremin yaşandığı bölgede sismik hareketliliğin çok yüksek olduğuna işaret etti.

Fransa’da alanının bir numarası olan Doglioni, yaşanılan facianın ardından Türkiye’nin 150 kilometrelik fay hattının birkaç saniye içerisinde 3 metre hareket ettiğine dikkat çekti. Bu hareketliliğin ardından Türkiye’nin, Arap levhası üzerine gittiği yorumunda bulundu.

Akdeniz’deki En Tehlikeli Bölgelerden Biri

Üst üste gelen 2 büyük depremin Arap fay hattının, Anadolu fay hattından Kuzeydoğu-Güneybatı ekseninde 3 metre hareket ettirdiği yönünde görüş sundu. Hatta uzman, hareketliliğin 3 metreden fazla olabileceğini de bildirdi.

Söz konusu hareketliliğin çok büyük olduğuna vurguda bulunan Doglioni, “Burası oldukça hareketli bir alan ve Akdeniz’deki en tehlikeli bölgelerden biri.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Geçen yüzyıllarda buralarda çok şiddetli depremlerin meydana geldiğini paylaşarak, Türkiye’nin artık Arap levhası üzerine gittiği tahmininde bulundu.

Bölgedeki Hareketlilik Devam Ediyor

İtalya’nın ünlü deprem uzmanı benzer depremlerin yeniden yaşanabileceğini de söyledi. Depremin Doğu Anadolu, Arap ve Afrika levhalarının buluşma noktası olan oldukça sismik bir bölgede meydana geldiğini de kaydetti.

Meydana gelen depremin eski Arap levhası tarafından ezilerek batıya, Ege’ye doğru itildiğini ekledi. Şu an Türkiye’yi boydan boya geçen iki büyük faydan biri olan ve Orta Doğu’nun en aktif fayları arasında yer alan Güneydoğu Anadolu fay hattına doğru harekete geçtiğine işaret etti.

Doglioni yaptığı açıklamada bölgedeki hareketliliğin asla durmadığını da ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.