Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalyan Deprem Uzmanı: Türkiye’deki 3 Metrelik Kayma Artabilir

Türkiye'nin depremden sonra 3 metre hareket ettiğini söyleyen İtalyan deprem uzmanı, konuya dair yeni açıklamalarda bulundu. Bölgede tekrardan büyük bir depremin gerçekleşme ihtimali hakkında da konuştu.
İtalyan Deprem Uzmanı: Türkiye’deki 3 Metrelik Kayma Artabilir
HABER GİRİŞ

Türkiye’yi derinden yaralayan ve hale çalışmaları devam eden Maraş merkezli deprem ile ilgili uzmanlardan yorumlar gelmeye devam ediyor. Deprem gerçekleştikten bir gün sonra açıklama yapan İtalya Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü (INGV) Başkanı Prof. Carlo Doglioni, yeni bir değerlendirmede bulundu.

Birkaç gün önce depremin Türkiye’yi 3 metre hareket ettirdiğini söyleyen İtalyan uzman Doglioni, bugün konuya yönelik yeni açıklamalarda bulundu.

“3 Metrelik Kayma Artabilir”

Uzman Doglioni, ilk tahminlerin ardından Anadolu levhasının 3 metre kadar kaydığını ancak bunun artabileceğini söyledi. Uydu verileri elde edildiğinde netlik kazanacağını aktardı.

Anadolu levhasının yer kabuğuna, Avrasya levhasına ve Arap levhasına göre güneybatı yönünde ilerlediğini söyledi. Aslında her gün ilerlediğini, yıl sonunda bunun birkaç santimetreyi bulabileceğini bildirdi.

Depremin yaşandığı yer ile ilgili konuşan Doglioni, o noktada yıllardır süren bir enerjinin biriktiğini bildirdi. Artık enerjiyi tutabilecek bir durum olmadığı için Anadolu levhası güneybatı yönünde ilerlerken bu taraf bloke olunca buradaki enerjinin bir noktada açığa çıktığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Bölgede Tekrar Büyük Bir Deprem Gerçekleşir mi?

Uydu verileri elde edildiğinde net göstergelere sahip olunacağını söyleyen İtalyan yetkili, şu anda sismik verilerin tersine çevrilebileceğini söyledi. Ayrıca şu açıklamada bulundu:

“Bizim hesaplarımız ve Amerikan Jeolojik Servisi’nin hesapladığı ilk tahminlere göre, bu segment boyunca kaymanın 3 metre uzunluğunda olduğuydu ancak daha sonra bu kırılma yayıldı, böylece sistemin de hareketi devam etti. Bu kırılma ile ikincisi arasında metre sayısı da kesinlikle artacaktır.”

INGV Başkanı Doglioni, Maraş’taki depremin, 2016 yılında İtalya’da meydana gelen depreme göre 130 kat daha büyük bir enerji olduğunu söyledi. Bölgede büyük bir depremin geçekleşme ihtimali hakkında konuşarak buna yanıt vermenin mümkün olmadığını kaydetti. Her depremin bir deney niteliğinde olduğunu bildirdi.

Marmara depremine değinen Doglioni, 1999 İzmit depreminde yaklaşık 17 bin kişi hayatını kaybettiğini, Maraş depreminde de ne yazık ki hayatını kaybedenlerin sayısının artacağını bildirdi. Ayrıca depremlerin merkezinde evlerin sarsıntılara dayanacak şekilde yapılması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın