Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deniz Yatırım’dan Bomba Tercih! Turkcell mi, Türk Telekom mu?

Deniz Yatırım bugün yayımladığı rapor ile Türkiye'nin telekomünikasyon devlerinden Turkcell ve Türk Telekom arasındaki tercihi netleştirdi. Detaylar haberde;
Deniz Yatırım’dan Bomba Tercih! Turkcell mi, Türk Telekom mu?
HABER GİRİŞ

BİST 100’de art arda gelen rekorların üzerine, yatırımcı tekrardan gözü borsaya çevirdi. Haftalık yüzde 0,08 yükseliş gösteren İletişim (XILTM) endeksine yönelik bugün Deniz Yatırım tarafından Telekom Sektörü Raporu yayımlandı.

Deniz Yatırım, Turkcell ve Türk Telekom yatırımcı ilişkileri ile yakın zamanda dönemdeki gelişmeleri görüşmek için toplantılar gerçekleştirdiklerini bildirdi.

XILTM endeksinde işlem gören Turkcell (TCELL) ve Türk Telekom (TTKOM) şirketleriyle görüşmelerine ilişkin detay veren aracı kurum, görüşmeler doğrultusunda şu 3 sorunun yanıtını bulmaya çalıştıklarını belirtti;

  • 2023 yılını telekom sektörü için nasıl geçirdi?
  • 2024 için telekom sektörü güvenli liman mı?
  • Eğer güvenli limansa Turkcell mi? Türk Telekom mu?

Deniz Yatırım 2022 yılında tercihini Turkcell’den yana kullandığını anımsatarak, şirketi 10 Ekim 2022’de Döngüsel Portföyü’ne eklediğini bildirdi. Hisse performansının beklentilerini karşıladığını, portföye eklediklerinden bu yana nominal yüzde 197 pozitif performans sergilediğini kaydetti.

Deniz Yatırım “Al” Dedi

TCELL ve TTKOM için önerilerinin “AL” yönünde olduğuna işaret etti. TCELL payları için 12 aylık hedef fiyatını yüzde 50 getiri potansiyeli ile 102 lira olarak belirledi. TTKOM için ise hedef fiyatını yüzde 38 getiri potansiyeli ile 44,40 lira olarak kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Telekom sektörünün enflasyonist etkileri kontratlı abone yapısıyla eşzamanlı olarak fiyatlara yansıtma zorluğu nedeniyle özellikle 2022 yılının ilk yarısını zayıf geçirdiğine dikkat çekildi.

Daha soran 6 Şubat’ta meydana gelen üzücü depremlerle birlikte, 2023’ün ilk yarısında da beklenen finansal performansın gerçekleşmediği belirtildi.

Borsa İstanbul’da TCELL koduyla işlem gören Turkcell payları bugün TSİ 16.09 itibarıyla yüzde 1,1 yükselerek 68,8 liradan işlem gördü. Hisse yatırımcısına yıllık bazda yüzde 110,1, aylık yüzde 12,41 oranında kazanç sağladı.

TTKOM koduyla işlem gören Türk Telekom payları ise yıllık bazda yüzde 70,93 oranında arttı. Aylık yüzde 21,76 yükselen hisse bugün TSİ 16.11 itibarıyla yüzde 0,93 artışla 32,42 liraya çıktı.

Deniz Yatırım, her iki şirketin de endeks üstü getiri sağlamasını kritik gördüğünü vurguladı. Turkcell’in Türk Telekom’a göre daha iyi fiyat performansı sergilediğinin altını çizerek, Turkcell’i Döngüsel Portföyü’nde taşımaya devam ettiğini hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın