Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DeFi Üzerinde Günlük İşlem Hacmi 7 Ayın En Düşüğüne Yaklaştı

Merkezi olmayan finans ekosistemi, bu yılın başından itibaren en büyük günlük düşüşü gördü. Ayrıntılar geliyor…
DeFi Üzerinde Günlük İşlem Hacmi 7 Ayın En Düşüğüne Yaklaştı
HABER GİRİŞ

Merkezi olmayan finans (DeFi) sektörü, düşen işlem hacmi ve bir dizi hack olayı nedeniyle sıkıntılı bir ay geçirdi. DefiLlama verilerine göre Pazar günü tüm DeFi piyasası işlem hacminde yalnızca 1,12 milyar dolar artış görüldü 1 Ocak’tan bu yana en düşük günlük toplam görüldü.

Tüm DeFi protokollerinde tutulan sermaye miktarını ölçen kilitli toplam değer (TVL), sektörün düşen varlık fiyatlarına karşı gidişatı değiştirememesi nedeniyle Temmuz ayında 45,3 milyar dolardan 42,9 milyar dolara düştü. Bu dönemde Ethereum 1.850 dolar düşerken, Bitcoin 30.000 doların altına sarktı.

DeFi protokolleri kilitli değer
Kaynak: DefiLlama

Temmuz ayında en büyük kaybeden, geçen hafta bir yeniden giriş istismarında 1.700 ETH kaybeden getiri sağlayan bir protokol olan Conic Finance oldu. Protokolün bireysel TVL’si yüzde 65 düşerek 125 milyon dolardan 42 milyon dolara indi.

Likit staking protokolü Ankr, NFT borç verme hizmeti BendDAO ve TVL’de yüzde 50’ye varan düşüşle uğraşan Arbitrum tabanlı merkezi olmayan borsa Chronos gibi diğer bazı DeFi protokollerinde bu ay çıkışlar yaşandı. Curve Finance, Blur ve MakerDAO gibi platformlar geçen ay ilgili TVL’lerinin yüzde 15’inden fazlasını kaybetti.

Bu süreçte DeFi sektöründe girişler de kaydedildi. EigenLayer yeniden hisse alma protokolünü başlattıktan sonra yeni girişlere tanık olurken, Lybra Finance ve Solana merkezli Marinade Finance sırasıyla yüzde 73 ve yüzde 45 artan TVL’leriyle güçlü büyüme gösterdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.