Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhuriyet Başsavcılığı Düğmeye Bastı: TCK’nın 237. Maddesi Uygulanacak

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın konut fiyatlarında fahiş zam kararı alanlar için açtığı soruşturmada hapis cezası uygulanacak.
Cumhuriyet Başsavcılığı Düğmeye Bastı: TCK’nın 237. Maddesi Uygulanacak
HABER GİRİŞ

Depremzedelerin göç hareketine ve fırsatçıların konutlarda fahiş fiyat artışlarına konu olan illerin başında gelen Ankara’da Cumhuriyet Başsavcılığı, gelen şikayetler üzerine harekete geçildiğini duyurdu. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Ankara’da ev sahibi ve emlakçıların mercek altına alındığı, yapılan incelemelerde, ilan sitelerindeki konut satış ve kiralama bedellerinde özellikle son 20 günde çarpıcı artışların tespit edildiği belirtildi.

İnternet ilanlarının yanı sıra sahada da incelemelerin yapıldığı, İl Ticaret Müdürlüğü görevlilerinin tespitleriyle birlikte Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resen soruşturma başlatarak Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne talimat verildiği söylendi.

Hakkında soruşturma açılan fırsatçıların Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 237’nci maddesi uyarınca fiyatları etkileme suçundan yargılanacağı açıklandı. Bu kapsamda şüphelilerin 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezasına çarptırılacağı öğrenildi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, söz konusu hapis cezasında sürenin artırılması talimatını verdiği için sürenin 2 yıldan 5 yıla kadar uzatılması için teknik çalışmalara başlandı.

Depremzedelere Ev Vermek İstemeyen Konut Sahipleri Var

Konuya ilişkin Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, uyarı ve toplumda oluşan dirence rağmen ev kiralarındaki artışın sürdüğüne dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Deprem dolayısıyla ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yönetimin takınacağı sert tavrın ise bir algı oluşturduğunu düşünen Akçam, fiyat artışı kararı alanların azalacağını söyledi.

Depremzedelere ev vermek istemeyen konut sahiplerinin de olduğunu açıklayarak, “Bizler emlakçılar olarak asla bu işin içine girmedik, girmeyeceğiz. Artış konusunda asla taraf olmadık, ortada da olmadık, kesinlikle artış olmayacak diye de mal sahiplerine ikazda bulunduk. …Ankara’da da zaman zaman depremzedelere ev vermek istemeyen ev sahipleri oluyor” dedi.

Bu durumda ise emlakçıların depremzedeleri açıkta bırakmamak için inisiyatif aldığını belirterek, “Biz emlakçılar olarak böyle bir sorunla karşı karşıya kalan kişinin sokakta kalmasına izin vermiyoruz. Bir şekilde ev bulmaya çalışıyoruz, otele yerleştiriyoruz, valilik ve kaymakamlıklarla irtibat halindeyiz, yurtlara yerleştiriyoruz. Vatandaşın burada mağdur olmaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.