Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fahiş Fiyat Artışına Dur Demek için Harekete Geçildi

Depremzedelerin konut arayışında karşılaştığı fahiş fiyat engelini ortadan kaldırmak için OHAL yetkileri kapsamında harekete geçileceği haberi kamuoyuyla paylaşıldı.
Fahiş Fiyat Artışına Dur Demek için Harekete Geçildi
HABER GİRİŞ

Depremin yarattığı kaotik ortamda depremzedeleri bekleyen bir diğer mağduriyet, ev kiralarındaki fahiş artışlar oldu. Konuya ilişkin gelen şikayetler üzerine gerekli önlemlerin alındığı haberi kamuoyuna paylaşıldı.

Fahiş kira artışlarına şahit olan vatandaşlar 112 Acil Durum Merkezi dahil, tüketici danışma hattı ALO 175, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER), Adalet Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere pek çok ortamdan şikayetlerini iletme hakkına sahip.

Vatandaşların şikayet hakkına ek olarak depremin ikinci günü ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) ilanıyla birlikte yetkililerin devreye girebileceği de konuşuluyor.

Sabah’ın ulaştığı bilgilere göre fahiş kira artışlarının önüne geçmek için tavan fiyat uygulaması getirilebilir.

Kiralık konut ve gayrimenkul satışlarında gerçek değerin beyan edilmesi ve vergilendirilmesi için ilgili bakanlıkların çalışma başlattığı öğrenildi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlıkların, emlakçı odaları ve vergi daireleriyle eşgüdümlü çalışarak kayıt dışılığın ve vergi kaybının önlenmesini amaçladıkları bilgisi verildi.

Çalışmalar tamamlandığında alınan kararlara, geçici zam sınırlamasının getirilmesi bekleniyor.

Tavan fiyat kararına ek olarak kiracılardan istenen rayiç bedel süresinin 5 yıldan 8 yıla çıkarılması da beklentiler arasında yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.