Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kaymakamlık Devreye Girdi: Depremzedelere Fahiş Fiyat Yok!

Deprem sonrası ev kiralarında fahiş fiyat artışına gidenler Birecik Kaymakamı’nın radarına takıldı. Kaymakamlık, kira üst limiti belirlendiğini duyurdu.
Kaymakamlık Devreye Girdi: Depremzedelere Fahiş Fiyat Yok!
Yorum

6 Şubat günü meydana gelen ve 11 ili vuran deprem dalgasından kaçmaya çalışan afetzedeler bu kez fahiş fiyat engeliyle karşılaştı. Deprem bölgesinden ayrılarak çevre illere sığınan vatandaşlar, şişirilen ev kiralarıyla karşı karşıya kaldı.

Mevcut durumda ateşi yüksek olan konut piyasasına fırsatçılık da eklenenince Şanlıurfa’nın Birecik Kaymakamı devreye girdi.

Kaymakam Kadir Duman, Birecik ilçesinde bulunan emlakçılarla yaptığı görüşmede, kira üst sınırı belirlendiğini ve sınıra uyulmaması halinde adli ve idari işlem başlatılacağını açıkladı.

Depremin etkilediği illerden olan Şanlıurfa’daki Birecik ilçesinde kira üst sınırının 4000 TL olarak belirlendiğini duyurdu.

Birecik Kaymakamlığı’nın sosyal medya adresinde paylaşılan açıklamada, Duman’ın ifadelerine yer verildi. Kaymakam Duman, fahiş fiyat uygulamasını sonlandırmak için belirledikleri kira üst sınırı uygulamasına ilişkin şöyle açıklamada bulundu:

“İlçemizde kira fiyatlarının mahalle mahalle belirlenmesi ve deprem öncesi fiyatların aşılmaması gerekiyor. Tüm emlakçıların deprem sonrası gerek komisyon gerek kira fiyatlarının aşağıya çekilmesinde aktif rol alması ve ortak karar vermesi gerekir. İlçemizde en çok talep gören yerlerde kira fiyatlarında üst sınırın 4000 lira olması hususunda ortak hareket etmeleri zaruridir. Aksi yönde faaliyet yapanlarla ilgili tüm idari tedbirlerin alınacağını hatırlatmak isterim.”

Ayrıca Duman, vatandaşların Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’nı arayarak, fiyat üst sınırına riayet etmeyenler için şikayette bulunabileceğini kaydetti.

Ev sahiplerine de çağrıda bulunarak, depremzedelere evini açmak isteyenlerin “Evim Yuvam Olsun” kampanyasına destek olabileceğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu