Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlık Harekete Geçti: Fahiş Fiyat Artışına Hapis Cezası Yolda

Adalet Bakanlığı, deprem ve salgın dönemlerinde ürün fiyatı ile kiralarda fahiş artış yapanlara karşı teknik bir çalışma başlattı. İşte detaylar;
Bakanlık Harekete Geçti: Fahiş Fiyat Artışına Hapis Cezası Yolda
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla bakanlığın deprem ve salgın dönemlerindeki fahiş fiyat artışlarının önlenmesinde yeni yasal düzenleme için teknik çalışma başlatıldığı kaydedildi. Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenecek maddeyle, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verileceği öne sürüldü.

AA’nın haberine göre deprem ve salgın dönemlerinde ürün ve kiraların fiyatlarında fahiş artışı yapanlara yönelik yapılacak düzenlemeyle 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verileceği vurgulandı.

Söz konusu düzenleme için çalışmaların sürdüğü belirtilirken, TCK’ye yeni bir maddenin eklenerek deprem ve salgın dönemlerinde fırsatçılık yapanlara hapis cezasına çarptırılacağı bildirildi.

Ayrıca fahiş fiyat artışı yapan fırsatçılara adli para cezası da verileceği öngörüldü.

Depremzedelerin Nakliye ve Taşınma Ücretleri de Artırıldı

Kahramanmaraş merkezli ve 11 şehrin etkilendiği depremler, bölgede birçok can ve mal kaybına sebep oldu.

GCM Yatırım Banner

Depremlerin ardından kiraların yanı sıra nakliye ve taşınma ücretlerini de artıran kişilerin, bahsi edilen düzenleme kapsamına gireceği söylendi.

Söz konusu yeni düzenlemenin, gelecek günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine gelmesi tahmin ediliyor. AA, Bozdağ’ın ağır cezalar öngören 25 Şubat’taki açıklamasını da hatırlattı.

“Ceza Kanunumuz Bu Konuda Yeterli Değil”

Bozdağ, Diyarbakır’da yaptığı açıklamada depremlerin ardından ceza mevzuatı ve cezai yaptırımlar konusunda bir hazırlık içerisinde olduklarına işaret etmişti.

Çok ağır cezalar öngören düzenlemelerin yapılacağını ancak bunların özel düzenlemeler olacağını vurgulamıştı. Afet dönemlerini kasteden Bozdağ, yeni düzenlemelerin yaşanılan zorlu süreçlerde uygulanacağının altını çizmişti.

Bakan Bozdağ tüm bunlara ek olarak, “Gördük ki mevcut ceza kanunumuz bu konuda yeterli değil.” ifadelerini kullanarak görüş bildirmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.