Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Reisi: İran’da İsyan Yok Protesto Var

İstifa bekleyen İranlıların isyan boyutuna ulaşan gösterileri hükümetçe farklı algılandı. Cumhurbaşkanı Reisi, tansiyonu düşürmek için dikkat çeken açıklamalar yaptı.
Cumhurbaşkanı Reisi: İran’da İsyan Yok Protesto Var
HABER GİRİŞ

İran’da Eylül ayından beri süren protestolara ilişkin Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi açıklama yaptı. Protestoculara karşı sert tavrını sürdüren molla rejiminin, gösterilerle ilgili görüşünü paylaştı.

Üniversite Öğrenci Günü için Tahran Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşan Reisi, yüksek tansiyonu yatıştıracak ifadelerde bulundu.

Başörtüsü kuralına riayet etmediği gerekçesiyle ahlak polisi tarafından göz altına alındıktan sonra komaya giren ve 22 yaşında yaşamını yitiren Mahsa Amini için düzenlenen protestolara kulak verilmesi gerektiğini söyledi.

Gerilimin ve ölü sayısının arttığı ayaklanmalarda yönetim için istifa çağrıları her geçen gün artsa da Reisi, bu eylemleri isyan olarak tanımlamadı.

“Protesto yapıcı, isyan yıkıcıdır” diyen Cumhurbaşkanı, isyan ile protesto arasında fark olduğunu ve ülkesinde protesto çapında gösteriler olduğunu savundu.

GCM Yatırım Banner

Yüksek enflasyonla karşı karşıya kalan İranlıların yakın zamanda hükümete karşı ayaklanmalarına da değinerek, ekonomik darboğazdan kurtuluş sözü verdi.

Zor günler yaşayan İran’ın enflasyonu düşüreceğini ve İranlıların durumunun iyileştirileceğini taahhüt etti.

“İran Halkı ABD’ye Bu Komplosunu Uygulama Fırsatı Vermeyecek”

Reisi, ülke çapına yayılan ve dünya genelinde destek bulan gösterilerde atılan sloganlar hakkında ise yapıcı konuşmadı.

Halkın ayaklanmasında ekonomik koşulların ya da zorunlu tutulan ahlak kurallarının değil, dış güçlerin etkili olduğuna işaret etti.

Molla rejiminin aleyhine atılan sloganlarda, İran lideri Ali Hamaney için “kahrolsun diktatör” ifadeleri için şöyle açıklama yaptı:

“Bugün diktatör diyorlar, kim diktatör? ABD, kesinlikle güçlü bir İran istemeyecektir. Onlar işgal ettikleri Afganistan, Suriye ve Libya gibi bir İran istiyorlar. İran bu ülkelerden farklıdır. İran halkı ABD’ye bu komplosunu uygulama fırsatı vermeyecektir.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.