Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dikkat Çeken Türk Dünyası Paylaşımı

Seçimlerin ardından ikinci yurt dışı ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştiren Erdoğan sosyal medya hesabından Türk dünyası içerikli bir paylaşımda bulundu. Detaylar...
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Dikkat Çeken Türk Dünyası Paylaşımı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 ve 28 Mayıs’ta gerçekleştirilen iki turlu seçimlerin ardından ilk yurt dışı ziyaretlerini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan’a gerçekleştirdi. Bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşen Erdoğan, ziyaretin ardından akşam saatlerinde sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

Erdoğan, paylaşımında “Türkiye Yüzyılı, aynı zamanda Türk dünyasının asrı olacaktır” mesajı verdi.

Erdoğan’dan Türkiye Yüzyılı ve Türk Asrı Mesajı

Birlik ve beraberlik mesajı veren Erdoğan, paylaşımında, 14 ve 28 Mayıs seçimleri sonrası ilk ziyaretleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle birlikte Azerbaycan’a yaparak dayanışmanın ortaya koyulduğunu belirtti ve “Rabbim muhabbetimizi, gardaşlığımızı daim eylesin. İnşallah Türkiye Yüzyılı, aynı zamanda “Türk dünyasının asrı” olacaktır” ifadelerini kullandı.

Türk Devletleri Teşkilatının kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi için hep birlikte yoğun çaba harcadıklarını söyleyen Erdoğan, Türkiye ve Azerbaycan olarak Doğu ile Batı arasında stratejik bir konuma sahip olduklarının önemine değindi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @RTErdogan

“İş Birliğimiz Daha da Derinleşecek”

“Kardeşliğimize yaraşır şekilde ticaretten enerjiye, savunma sanayinden ulaştırmaya her alanda iş birliğimiz daha da derinleşecektir” diyen Erdoğan, Azerbaycan ile Ermenistan arasında barış anlaşmasının imzalanmasıyla bölgenin çok daha müreffeh şartlara kavuşacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile tam bir koordinasyon ve eş güdüm halinde bu diyalog sürecini yürüttüklerine dikkat çeken Erdoğan, yakın zamanda bu temasların müspet neticelerinin görüleceğine inandığını dile getirdi.

Erdoğan mesajının devamında ise şu ifadelere yer verdi:

“Bu vesileyle bizlere “iki devlet tek millet” şiarını miras bırakan Azerbaycan’ın Umummillî Lideri Haydar Aliyev’i doğumunun 100’üncü yılında rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Muzaffer Âli Başkumandan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kardeşim ile el ele, gönül gönüle vererek münasebetlerimizi her alanda geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

Erdoğan, bugünkü Azerbaycan ziyaretinde iki ülkenin heyetlerinin de katıldığı toplantıda konuşmuş ve Şuşa Başkonsolosluğu’nu açmaya hazır olduklarına, bunun Ermenistan başta olmak üzere tüm dünyaya mesaj olacağına dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.