Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan: Şuşa Başkonsolosluğu Tüm Dünyaya Mesaj Olacak

Bakü’de konuşan Erdoğan, Şuşa Başkonsolosluğu’nu açmaya hazır olduklarını vurguladı ve açıklamalarda bulundu. İşte detaylar;
Erdoğan: Şuşa Başkonsolosluğu Tüm Dünyaya Mesaj Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ardından Azerbaycan’a geçerek Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. İki ülkenin heyetlerinin de katıldığı toplantıda konuşan Erdoğan, Şuşa Başkonsolosluğu’nu açmaya hazır olduklarını, bunun Ermenistan başta olmak üzere tüm dünyaya mesaj olacağını vurguladı.

Şuşa Beyannamesi ile müttefiklik seviyesine yükseltilen ilişkileri her alanda daha ileriye götürme kararlılığında olduklarını ifade etti. Maarif Vakfının Azerbaycan makamlarının da desteğiyle eğitim öğretim alanındaki faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti.

Gelecek sene okulun yeni eğitim kampüsünü hizmete açmayı planladıklarını, ikili görüşmede özellikle Hazar geçişli orta koridor ve bu bağlamda Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattını bir an önce ele almada büyük fayda olduğunu paylaştı.

Erdoğan ve Aliyev’in birebir görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeler de gerçekleştirildi.

“İki Devlet Tek Millet Anlayışı ile Yürüdük”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimleri hatırlatarak yüzde 86 gibi bir katılım olduğuna dikkat çekerek milletin teveccühü ile galip çıktıktan sonra ilk ziyaretlerinin KKTC ve Bakü’ye olmasının kendilerini ayrıca memnun ettiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Azerbaycan ile iki devlet tek millet anlayışı ile yürüdüklerini ve yollarına kararlı bir şekilde yürümeye devam edeceklerini vurguladı. İlham Aliyev’in refikaları ile birlikte törende bulunmasının dünyaya ve Türkiye’ye bir mesaj olduğunu kaydetti.

Aliyev’in Açıklamaları

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Erdoğan’a seslenerek “Sizin liderliğinizde Türkiye büyük yol geçmiştir. Eminim ki bu seçimin ardından Türkiye Azerbaycan kardeşliğinde yeni ufuklar açılır.” ifadelerini kullandı.

Şuşa beyannamesinin 2. yıl  dönümünü göreceklerini, bu anlaşmayla Türkiye ile Azerbaycan’ın resmen müttefik olduğunu belirtti.

Bugün iki ülke arasında müzakere edilen meselelerin başında gelecek dönemdeki işlerin ele alındığını söyleyen Aliyev, enerji meselesinde sadece gaz değil yenilenen enerjileri de ele aldıklarını açıkladı. Azerbaycan üzerinden giden yüklerin hacminin artacağını aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.