Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mario Draghi Görüştü: 9 Anlaşma İmzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İtalya Başbakanı Mario Draghi, başbaşa görüşmelerinin ardından açıklamalarda bulundu. Detaylar şöyle...
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mario Draghi Görüştü: 9 Anlaşma İmzalandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Mario Draghi yaptıkları görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Görüşmede, Türkiye-İtalya Üçüncü Hükümetlerarası Zirve Toplantısı kapsamında, iki ülkenin ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirildi. İş birliğinin geliştirilmesine yönelik atılacak adımların ele alındığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme sonrası açıklamasında, birçok alanda 9 işbirliği anlaşması imzalandığını söyledi. Erdoğan, İtalya’nın Türkiye’nin üyeliğinin AB’ye sağlayacağı katma değerin bilincinde olduğunu belirterek, iki Akdeniz ülkesi olarak hem bölgesel hem küresel konularda görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Türk-İtalya üniversitesinin kurulması girişimini görüştüklerini kaydeden Erdoğan, “Ukrayna tahılının Karadeniz’den ihracı planı da yine görüşmede konularımızdan biriydi.” diye konuştu.

Karadeniz’de Tahıl Koridoru Konusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının satır başları arasında, Rusya ile Ukrayna savaşı nedeniyle ortaya çıkan tahıl krizi konusu da vardı.

GCM Yatırım Banner

Karadeniz’de oluşturulacak olan tahıl koridorunun çok önemli bir konu olduğunu söyleyen Erdoğan, “Zelenski ve Putin’in yaklaşımları büyük önem arz ediyor. Görüşmelerimizi devam ettiriyoruz. Dünyada özellikle Afrika’da ciddi bir tahıl sıkıntısı var. Biz aracı olarak BM çatısı altında devam ettirelim istiyoruz. 1 hafta 10 gün içerisinde görüşmelerimizi yoğunlaştırıp neticeye ulaşmaya çalışacağız.” açıklamasında bulundu.

Draghi: Türkiye’nin Çabalarını Takdir Ediyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından, İtalya Başbakanı Mario Draghi açıklamalarda bulundu. Türkiye ve İtalya’nın dost ve müteffik iki ülke olduğunu belirten Draghi, Türkiye’nin arabuluculuk çabalarını takdir ettiklerini söyledi.

Draghi sözlerinin devamında, Türkiye’nin merkezi bir rolüne dikkat çekerek, “BM’de bir plandan söz edildi. Birçok koridorun açılması lazım. Türkiye merkezi bir rol oynamakta. Ukrayna-Türkiye ve Rusya bu konuda hazırlar, Kremlin’in doğduran katılımını bekliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın