Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sisi ile Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’nde Mısır Cumhurbaşkanı es-Sisi ile bir araya geldi. Detaylar haberde…
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sisi ile Görüştü
Yorum

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de gerçekleştirilen 18’inci G20 Liderler Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüştü.

Görüşmenin detaylarına ilişkin İletişim Başkanlığı’nda yapılan açıklamada, iki ülke ilişkilerinin ve ticari gelişmelerin ele alındığı kaydedildi.

Açıklamada, “Görüşmede Türkiye-Mısır ikili ilişkileri, ticaret hacminin artırılması, enerji alanındaki yeni iş birlikleri ile bölgesel ve küresel meseleler de ele alındı” denildi.

Görüşmede, Türkiye ile Mısır’ın 10 yıl aradan sonra ilk kez Temmuz ayında atadıkları karşılıklı büyükelçiler meselesinin de ele alındığı açıklandı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, karşılıklı büyükelçi atamalarıyla ilişkilerin yeni bir döneme girdiğine işaret ederek ikili münasebetlerin hak ettiği seviyeye en kısa zamanda ulaşacağına olan inancını dile getirdi” ifadesi yer aldı.


Erdoğan’ın yaptığı konuşmada Kahire’nin Türk yatırımcı ve firmalarına verdiği desteğin önemli olduğunu söylediği, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG), nükleer enerji, kültür ve eğitim alanlarında kurulacak iş birliğini canlandırmaya önem atfettiklerini ifade ettiği aktarıldı.

İki liderin görüşmesinde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan ve Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç da yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu