Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ile Mısır’dan 10 Yıl Sonra İlk: Büyükelçiler Atandı

Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün Türkiye ile Mısır arasındaki diplomatik ilişkilerin büyükelçilik seviyesine çıkarıldığı açıklandı. Detaylar haberde;
Türkiye ile Mısır’dan 10 Yıl Sonra İlk: Büyükelçiler Atandı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından resmi internet sitesinde Türkiye ve Mısır’a ilişkin ortak bir açıklama yayımlandı. Yayımlanan açıklamada, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin büyükelçilik seviyesine çıkarıldığı kaydedildi.

Yayımlanan bildiride Türkiye’nin, Kahire Büyükelçisi olarak Salih Mutlu Şen’i atadığı bildirildi. Mısır’a ise Ankara Büyükelçisi olarak Amr Elhamamy’in atadığı duyuruldu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ve Mısır Arap Cumhuriyeti Başkanı Abdülfettah es-Sisi’nin aldığı karar uyarınca, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin seviyesinin yükseltilmesine karar verildiğine işaret edildi.

İki Ülkenin Diplomatik İlişkileri Yükseltilecek

İki ülkenin cumhurbaşkanlarının aldığı kararla uygulamaya konulduğu belirtilen diplomatik ilişkinlerin yükseltilmesi kararı, resmi olarak ortak açıklamayla bildirildi.

Söz konusu adımla iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden normalleşmesinin hedeflendiğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Alınan kararın, Türk ve Mısır halklarının çıkarları doğrultusunda ikili ilişkilerin geliştirilmesi amacına yönelik karşılıklı iradeyi yansıttığına vurguda bulunuldu.

Mısır ile Türkiye İlişkileri Neden Gerilmişti?

İki ülke arasındaki ilişkiler, Mısır’da 3 Temmuz 2013’te Mursi iktidarına karşı yapılan askeri darbe sonucunda gerilemişti. Türkiye’nin gösterdiği tepki ikili ilişkilerin bozulmasına sebep olmuştu.

Olayın ardından büyükelçiler karşılıklı olarak geri çekilmişti. Büyükelçilerin tekrar görevlerine döneceği sırada ise 23 Kasım 2013’te Mısır Türkiye’nin Büyükelçisini “persona nongrata” (istenmeyen kişi) ilan etmişti.

2013 yılından bu yana diplomatik gerginlik yaşayan iki ülke bugünkü ortak bildiri ile normalleşme sürecinde yeri bir adım atmış oldu. İki ülke 10 yıl sonra karşılıklı olarak büyükelçi ataması yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.