Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maduro ile Görüştü: Ticaret Hedefi 3 Milyar Dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile görüşmesinin adından açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maduro ile Görüştü: Ticaret Hedefi 3 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dört yıl aradan sonra Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya geldi. Görüşmede iki ülke arasında iş birliğini artıracak anlaşmaların imzası atıldı. İki lider görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, 15 Temmuz’da Türkiye’ye ilk destek veren ülkelerden birisinin Venezuela olduğunu belirterek, “Aramızdaki dostluk bir kara gün dostluğu oldu. Değerli dostum ülkesinin bağımsızlık mücadelesine adını altın harflerle yazdırmıştır. Filistin meselesindeki duruşu ile kendisini de bir kez daha tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Maduro’nun ziyaretinin iş birliğine ivme kazandırdığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkilerin ele alındığını belirterek, Türkiye ile Venezuela arasında ticaret, enerji, madencilik, müteahhitlik, sağlık, tarım ve turizm başta olmak üzere geniş işbirliği potansiyelinin bulunduğunu söyledi.

Ticaret Hacminde 3 Milyar Dolar Hedefleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz yıl ticaret hacminin üç kat artışla 850 milyon dolara çıktığını belirterek, mevcut rakamların 1 milyar dolara çıkacağına işaret ettiğini söyledi. Erdoğan iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

THY Karakas hattında haftada 7 sefer düzenlendiğini kaydeden Erdoğan, “İkili ilişkilerin yanı sıra güncel, bölgesel, küresel gelişmeler hakkında fikir alışverişi imkanı bulduk. Venezuela’ya yönelik tek taraflı yaptırımlara karşı olduğumuzu bir kez daha paylaştım.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye olarak bundan sonra da Venezuela halkının yanında olacaklarını belirten Erdoğan, Temmuz ayı içinde de iade-i ziyaretin gerçekleştirileceğini söyledi.

Yakında Yunus Emre Enstitüsünün Karakas’ta kültür merkezi açmasıyla kültür alanındaki faaliyetlerin artacağını vurgulayan Erdoğan, “TİKA bugüne kadar eğitim, tarım, sağlık gibi alanlar başta olmak üzere 20’ye yakın proje gerçekleştirdi. Karakas’ta Yunus Emre Enstitüsü’nde merkezini oluşturacaktır.” diye konuştu.

Maduro Türk Yatırımcıları Venezuela’ya Davet Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının ardından Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin her fırsatta Venezuela’nın yanında olduğunu vurgulayan Maduro, “En zor anlarda en büyük belirsizlik anlarında, pandeminin zamanında Türkiye her zaman bizim yanımızdaydı.” diye konuştu.

Maduro, Türkiye’nin bütün yatırımcılarını turizm, madencilik, endüstri, lojistik, bankacılık, petrol, altın, kömür için Venezuela’ya davet etti. Venezuela lideri bu anlamda yasal ve politik tüm garantileri verebileceğini söyledi.

İki ülke arasında çok geniş bir işbirliği alanı olduğunu kaydeden Maduro, 54’ü aşkın anlaşma üzerine konuştuklarını belirterek, “Çok önemli üç anlaşma turizm, tarım ve bankacılık alanında üç tane anlaşma imzaladık.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan NATO Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerden gelen soru üzerine İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

NATO bir güvenlik teşkilatı olduğu ve teröre çanak tutan bir örgüt olmadığını belirten Erdoğan, İsveç’in PKK PYD-YPG gibi tüm terör örgütlerinin cirit attığı bir ülke konumunda olduğunu ve parlamentolarında bile teröristlerin varlığına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu teröristlerin Parlamentolarda yer aldığı sürece, bunu da İsveç polisinin güvencesi ile gösteri yaptıkları sürece biz bunlara  ‘buyrun NATO’ya girin’ diyemeyiz. Aynı şey Finlandiya için de geçerli.” diye konuştu.

Yunanistan’da Kurulan ABD Üsleri

Yunanistan’da 9 tane Amerikan üssünün kurulduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu üsler kime karşı kuruluyor? Verdikleri cevap; Rusya’ya karşı. Bunu yemezler kusura bakmasınlar.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın Avrupa’ya 400 milyon euro borcu olduğuna atıfta bulunan Erdoğan, “Buna rağmen Avrupa ülkeleri, isimlerini vermeyeceğim, ciddi manada Yunanistan’a silah desteği, uçaklar, helikopterler veriyorlar.” sözlerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.