Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Lozan’ın Yıl Dönümünde Yunanistan’ı Uyardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lozan Antlaşması'nın 99. yıl dönümüne dair bir mesaj yayımladı. Ayrıntılar geliyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Lozan’ın Yıl Dönümünde Yunanistan’ı Uyardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lozan Antlaşması’nın imzalanmasının 99. yıl dönümü kapsamında bir mesaj yayımladı. Erdoğan mesajında Yunanistan’a yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lozan Barış Antlaşmasıyla Türkiye’nin kara sınırlarının çizildiğini, kapitülasyonların kaldırıldığını, Yunanistan’da kalan Türk azınlığının haklarının güvenceye alındığını ve kıyılarımıza yakın Yunan adalarının gayrıaskeri statüsünün teyit edildiğini söyledi.

Türkiye’nin imzalanmasından bu yana geçen 99 yılık zaman zarfında Lozan Barış Antlaşması’nın uygulanmasını titizlikle takip ettiğini ifade etti.

Erdoğan’dan Yunanistan Mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının devamında, Yunanistan’ın son dönemdeki ihlallerine değindi. Erdoğan açıklamasında, “Son dönemde özellikle Yunanistan tarafından Türk azınlığın hakları başta olmak üzere Antlaşma’da kayıtlı şartlar yok sayılmakta veya bilinçli bir şekilde aşındırılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

İyi komşuluk ilişkileri ve Antlaşmaya sadakat ilkesiyle bağdaşmayan bu durumun kabul edilmesinin mümkün olmadığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin bölgesinde kalıcı barış ve huzurun tesisi yolunda her türlü çabayı gösterdiğini, aziz milletimizin haklarını korumakta kararlı olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Türkiye 2023’e, Lozan Barış Antlaşması’nın ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına doğru emin adımlarla ilerlerken, bölgesel ve küresel meselelerdeki etkin konumunu da pekiştirmektedir.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajının sonunda, “Lozan Barış Antlaşması’nın 99’uncu yıldönümünde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi saygı ve minnetle yâd ediyorum.” sözlerine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.