Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Commerzbank: Faiz Artırımı TL’nin Değer Kaybını Engellemeyecek

Türkiye'de ekonomi yönetimine Mehmet Şimşek gelse bile liranın değer kaybetmesinin engellenemeyeceğini belirten Commerzbank, yıl sonu dolar TL tahminini güncelledi.
Commerzbank: Faiz Artırımı TL’nin Değer Kaybını Engellemeyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya merkezli banka Commerzbank, Türkiye’de seçim sonrası piyasalara yönelik yaptığı değerlendirmeler sorasında bugün yeni tahminlerini paylaştı. Bankanın Kıdemli EM Ekonomisti Tatha Ghose, raporunu yayımladı.

Ekonomist Ghose, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kazanmasından sonra politikaların yönünde bir belirsizliğin kalmadığını aktardı. Bundan dolayı döviz piyasasının beklemeye devam etmesi için bir neden olmadığını kaydetti.

Türk lirasının bir kez daha değer kaybetmeye başladığını ve dövizin enflasyona geçişinin yeniden hızlanacağını bildirdi. Düşen enflasyonun tersine dönmeye başlayacağını bildirdi.

“Faiz Artışı TL’deki Değer Kaybını Engellemeyecek”

Seçim sonrasında lira tahminlerinin önemli ölçüde zayıflamasının nedenini açıklayan Ghose, bilinen enflasyon döviz sarmalının gerçekleşeceğini, reel faiz görünümünün bozulacağını ve döviz kurunda değer kaybının daha da artacağını aktardı.

Hükümetin politika faizinde aldığı kararların aksine artışa gideceği konuşulurken Ghose, faiz artışının liradaki değer kaybını engelleyemeyeceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ghose, bunun yanına seçim sonrası ekonomi yönetiminde Mehmet Şimşek’in olacağı tartışmaları hakkında yorumda bulunarak şu ifadeleri kullandı:

“Mehmet Şimşek gibi ortodoks bir politika yapıcı sorumluluğu üstlenip faiz oranlarını artırsa bile, piyasalar bunu Erdoğan rejimi içinde ‘geçici’ olarak görecek ve bu nedenle faiz artırımları liranın değer kaybetmesini engellemede etkisiz kalacaktır.”

Bu durumda Commerzbank yıl sonu dolar/TL tahminini 20 seviyesinden 25’e, 2024 yıl sonu beklentisini ise 30 TL olarak bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.