Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Seçime Sayılı Günler Kala Commerzbank’tan Kur Tahmini

Türkiye'de seçime günler kala bankalar dolar/TL ve euro/ TL tahminleri gelirken bunlardan biri de Commerzbank oldu. Bankanın beklentisi dikkat çekti. İşte detaylar ...
Seçime Sayılı Günler Kala Commerzbank’tan Kur Tahmini
Yorum

Deutschebank’tan sonra en büyük ikinci banka olarak nitelendirilen Almanya merkezli baka Commerzbank, Türkiye’de seçim sonrası piyasalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

BloombergHT’de yer alan habere göre Banka, Türkiye’deki seçimlere sayılı günler kala dolar/TL ve euro/ TL kuruna ilişkin tahminlerini yayımladı.

Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose, seçimleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanması durumunda Türk lirasının düşük oynaklık halinden çıkacağını beklediklerini bildirdi.

Millet İttifakı’nın kazanması halinde ilk aşamada piyasaya olumlu etkisi olacağı sonrasında işbirliğinde ve politika uygulama sürecinde sorunlar yaşanması durumuna Erdoğan’ın geri gelebileceği beklentisi ile iyimserliğin kısa süre bileceğini kaydetti.

Commerzbank’ın raporuna göre sadece sembolik olarak belirtilen tahminler ise şu şekilde:

“Haziran sonu euro/TL 21,5, dolar /TL 19,5”

Banka ayrıca Eylül ve Aralık ayı, 2024 tahminini de şu şekilde açıkladı:

“Eylül sonu euro/ TL, 21,8 dolar /TL 19,5, Aralık sonu euro/ TL 22,8, dolar/TL 20. 2024 Mart euro/TL 23, dolar/TL 20,5, Haziran euro/TL 23,1, Eylül 22,9, Aralık 23,2.”

Yakın bir zamanda konuya yönelik bir açıklamada Danimarka merkezli Danske Bank’tan gelmişti. Seçimden sonra muhalefetin kazanması durumunda büyük faiz artışlarının yapılacağını ve böylece liranın değer kazanacağını öngörmüştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu