Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Coinbase Hisseleri Beklenti Üstü Gelir Bildirimi Sonrası Yükseldi

ABD’li kripto para borsası Coinbase’den gelen ilk çeyrek mali rapor, hisselerde yüzde 7’nin üzerinde kazanç getirdi. Detaylar geliyor...
Coinbase Hisseleri Beklenti Üstü Gelir Bildirimi Sonrası Yükseldi
HABER GİRİŞ

Kripto para borsası Coinbase, 2023’ün ilk çeyreğine dair kazanç raporunu yayınladı. Borsa ilk çeyrekte analistlerin 655 milyon dolar olan tahminini aşarak, 773 milyon dolar gelir bildirimi gerçekleştirdi.

Bu dönemde kısmen perakende yatırımcı alım satım faaliyetlerinden elde edilen güçlü kazançlar nedeniyle net zarar önemli oranda azaltıldı. Coinbase’in net zararı, 2022’nin 4. çeyreğindeki 557 milyon dolardan, ilk çeyrekte 79 milyon dolara düştü

Sonuçlar, bazı analistlerin beklentilerini aşarak mesai sonrası işlemlerde Coinbase’in hisse fiyatında yüzde 7’lik bir artışa yol açtı.

İşlem Gelirleri Arttı

Borsanın hissedarlara gönderdiği mektuba göre kurumsal tabanın işlem geliri ve ticaret için aldığı ücretler yüzde 66 artışla 22,3 milyon doların üzerine çıkarken, perakende yatırımcılardan gelen işlem geliri yüzde 14,1 artışla 352,1 milyon dolara ulaştı.

Genel olarak, işlemlerden elde edilen gelir çeyrek bazda yüzde 16 artarak 375 milyon dolara ulaştı, ancak işlem hacimleri sabit kaldı. Coinbase, geçen yılın her çeyreğinde 1,16 milyar dolar, 803 milyon dolar, 576 milyon dolar ve 605 milyon dolar net zarar gören çalkantılı bir 2022’nin ardından daha iyi bir sonuç bildirimi gerçekleştirdi.

GCM Yatırım Banner

Borsa ilk çeyreğin daha verimli ve mali açıdan disiplinli bir şirket kurmaya yönelik bir dönüm noktası olduğunu bildirdi. Açıklamada, “Maliyetleri azalttık, operasyonel mükemmelliği ve risk yönetimini ikiye katladık. Ürün yeniliği ile mevzuat netliğini artırmaya devam ediyoruz. Çabalarımız anlamlı bir ilerleme gösteriyor.” ifadeleri yer aldı.

Coinbase geçen yılın Haziran ayında çalışan sayısında yüzde 18’lik bir azaltmayı hayata geçirmişti. Bunu Ocak ayında yüzde 20’lik bir işten çıkarma daha takip etti. Borsa son günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile sürtüşme içerisinde.

Kripto para borsası geçtiğimiz günlerde düzenleyici talebi karşılama isteğiyle SEC’e dava açmıştı. Coinbase CEO’su Brian Armstrong, borsanın ilerleyen dönemde merkezini ABD dışına taşıyabileceğinin sinyalini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın