Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çinli İlaç ve Yüz Maskesi Şirketlerinin Hisseleri, Artan Virüs Endişeleriyle Yükseldi

Çinli ilaç ve yüz maskesi üreticilerinin hisseleri, ülkede giderek yayılan virüs salgını nedeniyle yükseldi.
Çinli İlaç ve Yüz Maskesi Şirketlerinin Hisseleri, Artan Virüs Endişeleriyle Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çinli ilaç ve yüz maskesi üreticilerinin hisseleri Pazartesi sabahı, ülkede daha fazla şehre yayılan virüs salgınının yarattığı endişeler ortasında artış gösterdi. Wohan kentinde ortaya çıkan ve Şanghay ile Shenzen gibi büyük şehirlere yayılan virüse şu ana kadar 200’den fazla kişinin yakalandığı bildirildi.

İngiliz bilim insanları, Çin’de ortaya çıkıp başka ülkelerde de görülmeye başlayan virüsün 1700 kişiyi etkilemiş olabileceğini söylerken virüsün corona virüsü ailesinden olabileceği kaydedildi. Salgın hakkında konuşan Neil Ferguson, hastalığın Çin dışında Tayland ve Japonya’da görülmesinden dolayı endişelendiğini dile getirdi.

Artan endişeler ortasında Çinli ilaç şirketleri; Jiangsu Sihuan Bioengineering, Shandong Lukang Pharmaceutical ve Shenzhen Neptunus Bioengineering günlük yükseliş limitlerine ulaştı.

Çin Yeni Virüs Endişe İlaç Üretici Hisse YükseldiBu arada, yüz maskesi firmalarının hisseleri de arttı, Tianjin Teda yüzde 9 civarında yükselirken Shanghai Dragon yaklaşık yüzde 10 yükseldi. Hisse senetlerindeki hareket, Çin makamlarının hafta sonunda 139 yeni corona virüsü tespit ettiklerini açıklamaları üzerine yaşandı.

Yeni vakaların üçü, virüsün ilk bildirildiği Wuhan şehri dışındaki yerlerden geldi. Çin’in Ulusal Sağlık Komisyonu, yapılan bir çeviriye göre Pazar günkü açıklamasında uzmanların mevcut durumu “hala önlenebilir ve kontrol edilebilir” bulduğunu söyledi.

Georgetown Üniversitesi Küresel Sağlık Bilimleri ve Güvenliği Merkezi’nden Alexandra Phelan, son istatistiklerin bunun insandan insana bulaştığına işaret etiğini aktardı.

Çin Yeni Virüs Endişe Artırdı Dünya Sağlık Örgütü’ne göre corona virüsler, soğuk algınlığı gibi daha az şiddetli hastalıklara neden olabilecek büyük bir virüs ailesiyken bazıları Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara yol açabilir.

GCM Yatırım Banner

Yine Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2002/2003 yıllarındaki SARS salgını yaklaşık 800 ölümle sonuçlanmış ve bunların çoğu Çin ve Hong Kong’dan gelmişti. Benzer bir salgının ortaya çıkma ihtimali, önceki tablolardan dolayı giderek endişe verici hale geliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.