Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’deki Domuz Ateşi Enflasyonu Hedefin Üzerine Çıkarabilir

Çin’de hızla yayılan domuz ateşinini durdurma çabalarının etkisiz olduğu ve bu durumun enflasyonu hedefin üzerine çıkartabileceği söylendi. İşte detaylar;
Çin’deki Domuz Ateşi Enflasyonu Hedefin Üzerine Çıkarabilir
HABER GİRİŞ

Araştırma şirketi Capital Economics’e göre Çin’in hızla yayılan Afrika domuz ateşini durdurma çabaları etkisiz ve bu durum enflasyonunun, önümüzdeki yıl yaklaşık on yıl içinde ilk kez hedefin üstüne çıkmasına neden olacak şekilde ayarlandı.

Capital Economics ekonomisti Julian Evans-Pritchard, Çin hükümetinin hastalıktan kaynaklanan sonuçları kapsama önlemlerinin yalnızca “sınırlı bir etkiye” sahip olacağını söyledi. Sonuçta geçtiğimiz yıl tespit edilen domuz ateşi salgını dünyanın en büyük domuz üreticisi olan Çin’i derinden etkilemişti.

Temmuz ayında, Hollandalı banka Rabobank’taki analistler, Çin’in domuz arzının bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 40 oranında azaldığını tahmin etmişlerdi.

Çin Domuz Arzı Azalacak Ayrıca Çin domuz popülasyonu salgından dolayı 2019 sonuna kadar yüzde 50 küçülecek ifadeleri kullanılmıştı. Çin’deki Ulusal İstatistik Bürosu’na göre bu kıtlık domuz fiyatlarının yükselmesine neden oldu ve Ağustos ayında domuz eti fiyatları yıllık bazda yüzde 47’lik artış gösterdi. Evans-Pritchard da notunda; “Çin hükümetinin Afrika domuz ateşinin yayılmasını durdurma ve domuz eti fiyatları üzerindeki etkisini hafifletme konusundaki müdahalesi etkisiz kalıyor. Enflasyon önümüzdeki yıl, yaklaşık on yıl içinde ilk kez hükümet hedefinin üzerine çıkacak.” dedi.

Evans-Pritchard, 2020 yılının başlarında, fiyatların geçen yılın aynı dönemine göre %80’in üzerinde artacağını tahmin etti.

Çin Domuz Eti Fiyatlar ArtacakBunun Çin’in tüketici fiyat endeksine baskı yapacağını ve enflasyonun gelecek yıl ortalama yüzde 3.5 ila 4 üzerinden zirve yapabileceğini belirtti. Çin Merkez Bankası tarafından belirlenen yıllık ortalama ise yüzde 3.0’ün aşağısındaydı. Mart ayında, Çin’in tüketici fiyatları, yükselen gıda fiyatlarına bağlı olarak Ağustos ayında yüzde 2.3 arttı ve altı ayın en yükseğine ulaştı. 2018’deyse tam yıllık enflasyon yüzde 2.1 artarak Pekin’in yüzde 3.0 hedefinin altında kaldı.

Çin, geçtiğimiz hafta domuz üretimini artırmak için en son önlem olarak beş milyon yuana kadar (700.000 dolar) sübvansiyon çıkaracağını söyledi.

Çin Subvansiyon İşe Yaramayacak Bu sübvansiyonların büyük ölçekli domuz çiftlikleri inşaatına doğru gideceği aktarıldı. Yetkililer ayrıca çevresel nedenlerden dolayı yeniden yerleştirilmeleri gereken büyük çiftlikleri destekleyeceklerini ve atık arıtma tesislerini iyileştireceklerini ve genişleteceklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Çin Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Hu Chunhua da Ağustos sonunda; “Domuz eti tedarikini her koşulda sağlamalıyız ve pazardaki spekülasyonlar kesinlikle dizginlemeli, alternatif et ürünlerinin üretimini aktif olarak ve dondurulmuş domuz rezervlerini arttırmalıyız” demişti. Capital Economics ekonomisti ise bunların yeterli olmayacağını şöyle anlattı:

“Tüketicilere ve çiftçilere verilen sübvansiyonlardaki son adım, büyük resmi değiştirmek için çok küçük kalıyor. Stratejik domuz rezervi daha agresif bir şekilde kullanılabilirdi ancak yalnızca üç ila dört günlük tedarik değerine sahip olduğu için hızla tükenecekti. Ve Çin dünya domuzunun yarısından fazlasını üretip tükettiğinden, en azından her yerde fiyatları zorlamadan yurtdışı arzına güvenemez.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.