Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Domuz Eti Fiyatlarındaki %47’lik Artış, Ağustos’ta Gıda Fiyatlarını %10 Yükseltti

Çin’in Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan veriler, domuz eti fiyatlarının Ağustos’ta yüzde 47 arttığını gösterdi. İşte detaylar;
Çin’in Domuz Eti Fiyatlarındaki %47’lik Artış, Ağustos’ta Gıda Fiyatlarını %10 Yükseltti
HABER GİRİŞ

Milyonlarca domuzun telef olmasına yol açan salgın ortasında Çin’in domuz eti fiyatları, Ağustos’ta yıllık bazda yüzde 46.7 artış gösterdi. Bu bir yıl öncesine göre yüzde 27 oranında artan Temmuz ayı domuz eti fiyatlarından çok daha büyük bir artışı temsil etti.

Veriler ayrıca domuz eti fiyatlarındaki artışın Ağustos ayındaki gıda fiyatlarına yüzde 10’luk bir artışa katkıda bulunduğunu gözler önüne serdi. Veriler, dünyanın en büyük domuz üreticisinin geçen yıldan bu yana mücadele ettiği Afrika domuz ateşi hastalığının etkilerini bir kez daha belli etti.

Nitekim Hollandalı banka Rabobank daha önceki bir tahmininde, Çin’in domuz sürüsünün bu yılın sonunda yarıya inebileceğini öne sürmüştü.

Çin’in Domuz Eti Fiyatlarındaki %47’lik ArttıÇin’in domuz popülasyonu 2019 sonuna kadar yüzde 50 küçülecek diyen Rabobank, tahminini durumun resmi verilerden çok daha kötü olduğunu gösteren endüstri spekülasyonlarına dayandırmıştı. Öte yandan Ağustos’ta yüzde 46.7 artan domuz eti fiyatlarının, gıda fiyatlarındaki yükselişe katkıda bulunduğu vurgulandı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu, sığır eti, koyun eti ve tavuk fiyatlarının da yüzde 11.6 ila yüzde 12.5 arasında yükseldiğini bildirdi.

Ağustos ayında artmaya devam eden taze meyve fiyatları, yıllık bazda yüzde 24 artış kaydederken Temmuz’un yüzde 39’luk oranına kıyasla küçük bir artış gördü.

Çin Taze Meyve Fiyat Ağustos Artmaya Devam Etti Genellikle kurumsal kârlılığın kilit bir barometresi olan üretici fiyat endeksi Ağustos ayında bir önceki yıla göre yüzde 0.8 düşüş gösterdi ve bu Ağustos 2016’dan bu yana en kötü yıllık daralmayı temsil etti. Ağustos ayında tüketici fiyat endeksi, Temmuz ayına göre değişmeden yıllık yüzde 2.8 arttı. Bu, analistlerin yüzde 2.6’lık artış tahminiyle karşılaştırıldı. Capital Economics verilerin üzerine ülkede tüketici fiyatlarının daha da yükselmeye devam edeceğini belirtti.

Tüketici fiyat enflasyonu, domuz stokları düşmeye devam ederken ve düşük petrol fiyatlarından kaynaklanan engel sürerken önümüzdeki aylarda hızlanmalı” dendi. Capital Economics bununla birlikte geçen Cuma açıklanan zorunlu karşılık oranı hamlesinin, gıda fiyatlarındaki hızlı enflasyonun parasal gevşemenin önünde bir engel olmadığı yönündeki görüşleriyle uyumlu olduğunu ve önümüzdeki birkaç çeyrekte daha da gevşemeyi öngörmeye devam ettiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın