Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Changshu Şehrinde Memur Maaşları Dijital Yuan ile Ödenecek

Çin'in Changshu şehrinde, kamu personelinin Mayıs ayından itibaren maaşını dijital yuan ile alacağı açıklandı. Ayrıntılar geliyor…
Çin’in Changshu Şehrinde Memur Maaşları Dijital Yuan ile Ödenecek
HABER GİRİŞ

Çin’de dijital yuanın yaygınlaştırılmasına yönelik yeni adımlar atılmaya devam ediliyor. Çin’in Changshu şehrinin finans bürosundan yapılan bildirime göre kamu çalışanlarına Mayıs ayından itibaren maaş ödemeleri dijital yuan aracılığı ile gerçekleştirilecek.

Duyuruya göre dijital yuan ödemeleri, kamu hizmeti personeli, kamu kurumu personeli ve şehirdeki her düzeydeki devlete ait birimlerin personeli de dahil olmak üzere memurları kapsıyor.

Yerel bir hastanenin yerinde çalışan bir çalışanının, iş gücünün önümüzdeki aydan itibaren dijital yuan cinsinden ödemeler alacağını doğruladığı bildirildi. Ayrıca, çalışanlar tarafından self servis terminaller aracılığıyla dijital yuan yerleşimlerinin tercih edilebileceği belirtildi.

Ücretlerini dijital yuan ile alacak çalışanların, kişisel cüzdan oluşturması gerekiyor. Bu şekilde ödemelerin daha güvenli ve rahat olduğu aktarılırken, NFC ile doğrudan işlem yapılabileceği ifade ediliyor.

6 Şubat’ta, birden fazla Çin şehir hükümeti, kullanımı hızlandırmak için Ay Yeni Yılı döneminde 180 milyon yuan değerinde merkez bankası dijital para birimi (CBDC) dağıttı.

GCM Yatırım Banner

Changshu şehrinin bulunduğu Jiangsu Eyaleti, daha önce 2023’ün ilk çeyreğinde dijital yuan için bir pilot program başlatmıştı. Plan kapsamında, 2025 yılına kadar verimli ve uygun bir dijital yuan operasyonu ve yönetim sistemi kurulması amaçlanıyor.

Çin hükümetinin CBDC’yi benimseme yönündeki baskısı, Hong Kong sakinleri tarafından pek iyi karşılanmadı. Dijital yuan sabit cüzdan lansmanının ilk dört gününde yalnızca 625 Hong Konglu kaydolmuştu.

CBDC sahipleri için hükümet tarafından sübvanse edilen 1.400 yerel satıcıdan yapılan satın alımlarda yüzde 20 indirim yapılmasına rağmen yeterince benimsenmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.