Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’e Sıfır Covid Darbesi: Ekonomik Görünüm Giderek Bozuluyor

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisine ilişkin görünüm giderek kararıyor. Bu yıl üçüncü kez tahmin düşüren iki yatırım bankası, Çin için yüzde 4'ün altında büyümeye işaret etti.
Çin’e Sıfır Covid Darbesi: Ekonomik Görünüm Giderek Bozuluyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeniden patlak veren Covid vakalarıyla alınan kapanma önlemleri, Çin ekonomisi üzerinde baskıları artırıyor. Birçok kurum Çin’in büyüme hedefini düşürürken bugün alınan bilgiler iki yatırım bankasının daha Çin için ekonomi tahminlerini düşürdüğünü gösterdi.

UBS ile JPMorgan, yeni karamsar öngörüleriyle gündeme geldi. Aynı zamanda ikisi de kalıcı Covid kontrolleri nedeniyle Çin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) tahminlerini bu yıl üçüncü kez düşürdü.

Her iki tahmin de yüzde 4’ün altına çekilirken Çin’in 2022 için yüzde 5,5’lik resmi büyüme hedefinin oldukça altında geldi.

Yeni tahminlerden daha iyimser olan Goldman Sachs geçen haftaki revizyonunda Çin için büyüme tahminini yüzde 4,5’te yüzde 4’e indirmişti. Aktarılan bilgilere göre UBS, tahminini önceki yüzde 4,2’den yüzde 3’e indirerek CNBC’nin takibindeki en düşük büyüme tahminini verdi.

UBS’nin yayımladığı notta; “Omicron’un doğası göz önüne alındığında, Covid kısıtlamalarının gevşetilmesinin 2020’deki kadar hızlı olması muhtemel olmayacak” denildi. Mevcut Covid politikasından çıkış stratejisinde devam eden kısıtlamalar ve belirsizliğin, büyük olasılıkla şirket ve tüketici güvenini azaltacağı ve bastırılmış talebin serbest bırakılmasını engelleyeceği eklendi.

Sonuçta Türkiye dahil birçok ülke “Covid ile yaşama” stratejisine geçerken Pekin, çok daha katı olan dinamik sıfır-Covid politikasını sürdürüyor. Uzmanlar tarafından eleştirilen politika, aşağı yönlü büyüme revizyonlarının ana oyuncusu olurken JPMorgan da bu durumu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

ABD’li JPMorgan, ekonomik tahminlerle ilgili belirsizliklerin yüksek olduğunu belirtirken “ekonomik aktivitenin uzun süreli kesintiye uğraması ve tekrarlayan Omicron dalgası riski dahil sıfır-COVID politikasının uygulanması en büyük belirsizlik olmaya devam ediyor” dedi. JPMorgan, büyüme tahminini yüzde 4,3’ten yüzde 3,7’ye düşürdü.

Tüm bu tahminler ünlü ekonomist Stephen Roach’un Çin’in ne yaparsa yapsın büyüme hedefini tutturamayacağı yönünde yorumunu destekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.