Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ne Yaparsa Yapsın Büyüme Hedefini Tutturamayacak

Önde gelen bir Çin boğası olarak tanınan ekonomist, Çin'in bu yıl yüzde 5,5'lik ekonomik büyüme hedefini hiçbir şekilde tutturamayacağını söyledi. İşte detaylar;
Çin Ne Yaparsa Yapsın Büyüme Hedefini Tutturamayacak
HABER GİRİŞ

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, küresel belirsizliklerin yanında yenilenen salgınla baskı altında. Endişeler artarken Çin’in belirlediği yüzde 5,5’lik resmi yıllık büyüme hedefi sorgulanıyor.

IMF son ekonomik tahminlerinde Çin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyümesi için yüzde 4,4 büyümeye işaret ederken Çin’deki son kilitlemelerin küresel tedarik zincirlerinde yeni darboğazlara neden olabileceği konusunda uyarmıştı.

Bu noktada ünlü ekonomist Stephen Roach’un yorumu dikkat çekti. Çin hakkında uzun süredir iyimser olan Stephen Roach, Asya devinin şu anda “muazzam bir risk” ve “korkunç baskılar” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

Çin Boğasından Asya Devi için Korkutan Yorum!

CNBC’ye konuşan Roach, Çin’in bu yıl için ekonomik büyüme hedefini tutturmasının pek mümkün olmadığını belirtti. Çin üzerine doğuştan bir boğa olduğunu anımsatan ekonomist; “yine de şu an benim için durum böyle değil” dedi.

Pekin’in belirlediği yüzde 5,5’lik hedefi hakkında Roach ekonominin yüzde 4 büyürse şanslı olacağını aktardı. Çin’in ürkütücü baskılarla karşı karşıya olduğunu savunarak yüzde 5,5’lik resmi büyüme hedefini tutturmasının hiçbir yolu olmadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Çin Bu Kez Küresel Ekonomiyi Kurtaramayacak

Çin, pandeminin 2020 başlarındaki ilk şokundan bu yana anakaradaki en şiddetli Covid salgınıyla mücadele ediyor. Nisan verileri, hem imalat hem de hizmet sektörü aktivitesinde önemli bir yavaşlama gösterirken Çin karantinalardan etkilenenlere yönelik destekler açıklıyor. Ancak kapanmalar ve vakalarda artış sürerken resesyon endişeleri yatışmıyor.

Tüm bunların yanında Asya ülkesinin savaştaki tavrı da olumsuz etkilerle gündeme geliyor. Roach, Çin Başkanı Xi Jinping’in kendisini Vladimir Putin’e bağlama kararını gerçekten önemli bir hata olarak nitelendirdi.

Savaşın başından bu yana müzakere ve barış yanlı olduğunu savunsa da Rusya’yı karşısına almaktan kaçınan Çin, tüm tepkilere rağmen Moskova ile iş birliğini artırmayı sürdürdü. Aynı zamanda birçok kez tek taraflı uluslararası yaptırımlara karşı olduğu gibi Rusya yanlısı açıklamalarda bulundu.

Daha önce Çin’ lideri Xi’yi dünyada Putin’i etkileyebilecek tek kişi olarak tanımlayan Roach, Asya devinin Batı ile çelişkili duruşunu eleştirdi.

Buna ek olarak Pekin’in şimdi dünyayı küresel mali krizden sonra yaptığı gibi kurtaramadığını belirterek Çin ekonomisinde beklenen yavaşlamanın dünya çapında etkileri olacağı konusunda uyardı. 2009’dan 2012’ye kadar Çin’in yüzde 8 büyüdüğünü ve bu tamponun, dünyanın tekrar resesyona girmesini engellediğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.