Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Çin’in Büyüme Tahminini Düşürenler Arasına Katıldı!

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi için büyüme tahminleri arka arkaya düşürülüyor. En karamsar tahminlerden bir tanesi ise görünümünü bugün revize eden Goldman'a ait.
Goldman Çin’in Büyüme Tahminini Düşürenler Arasına Katıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeniden artan vakalar nedeniyle sert kapanma önlemleri alan Çin için büyüme tahminini düşürenler arasına Goldman Sachs eklendi. Önde gelen uzmanlar Çin’in ne yaparsa yapsın yüzde 5,5’lik resmi büyüme hedefini tutturamayacağını söylerken Goldman da beklentilerini aşağı yönlü revize etti.

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin bu yıl yüzde 4 olacağını öngördü. Böylece Goldman, yarım puanlık indirim yapmış oldu. Goldman’ın not indirimi, Nisan verilerinin büyümede bir düşüş göstermesinin ardından geldi.

Goldman notunda Covid’in ikinci çeyrekte ekonomiye verdiği zarar göz önüne alındığında, Çin büyümesinin bu yıl yüzde 4 olmasının beklendiğini aktardı.

Söz konusu tahminin emlak piyasasını istikrara kavuşturmak ve Covid salgınlarını kontrol etmek için alınan önlemlerin yanı sıra önemli bir hükümet desteği olacağını varsaydığı aktarıldı.

Raporda bahsedilen Nisan verileri arasında konut başlangıçlarıyla satışlarında düşüş, beklentilerin altında kalan kredi büyümesi yer aldı.

Bugün açıklanan veri Çin’in 70 büyük şehrinde ortalama yeni ev fiyatlarının bir ay önceki yüzde 1,5’lik artışın ardından Nisan 2022’de yıllık yüzde 0,7 arttığını gösterdi. Bu, Ekim 2015’ten bu yana yeni ev fiyatlarındaki en zayıf artış oldu.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda Çin bankaları 2022 yılının Nisan ayında 645,4 milyar Çin yuanı kredisi verirken bu Aralık 2017’den bu yana en düşük seviyeyi işaretledi ve piyasa beklentilerinin oldukça altında kaldı.

Goldman, Çin’in büyüme hedefini düşüren tek büyük banka olmadı. Çin için en yüksek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) tahminlerinden birine sahip olan Citi de hafta başında büyüme görünümünü yüzde 5,1’den yüzde 4,2’ye düşürdü. Citi’den birkaç gün önce JPMorgan tahminini yüzde 4,6’dan yüzde 4,3’e indirirken Morgan Stanley, Nisan sonunda hedefini yüzde 4,6’dan yüzde 4,2’ye düşürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.