Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Sanayi İşletmelerinin Kârları Yılın İlk 7 Ayında Azaldı

Çin'de sanayi şirketlerinin kârlarının Ocak-Temmuz 2023 döneminde bir önceki yıla göre gerilediği açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Çin’de Sanayi İşletmelerinin Kârları Yılın İlk 7 Ayında Azaldı
HABER GİRİŞ

Çin’in Ulusal İstatistik Bürosu verilerine göre yıllık cirosu 20 milyon yuanın (2,74 milyon dolar) üzerinde olan ülkedeki sanayi işletmelerinin Ocak-Temmuz dönemindeki toplam kârı 3,94 trilyon yuan (540 milyon dolar) oldu.

Açıklanan verilere göre Çin’deki sanayi şirketlerinin kârları Ocak-Temmuz 2023’te bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15,5 gerilediği kaydedildi.

2022 yılına göre yüzde 15,5 azalan Çin’deki şirketlerin kârlılık oranı raporuna göre 41 sanayi kolundan sadece 13’ünde kâr artışı bildirildi.

Çin’de sanayi üretimi Temmuz ayında 2022’nin aynı ayına kıyasla yüzde 3,7 artarak yüzde 4,4 olan beklentinin altında kalmıştı. Ülkede sanayi üretimi Haziran’da yüzde 4,4 oranında yükselmişti.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde Çin’de geçene sene Covid-19 sebebiyle uygulanan kapanma ve karantina tedbirlerin yarattığı düşük baza rağmen bu sene ülkedeki şirketlerin kârlılığın düşmesinin beklendiğini anımsattı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca gelen ekonomik verilerin, Çin’deki sanayi üretiminin de salgın sonrası toparlanmasına ilişkin olumsuz işaretler verdiğine dikkat çekildi.

2022 yılında Çin’deki sanayi kuruluşlarının kârları ise 2021 yılına kıyasla yüzde 4 oranında azalmıştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.