Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de İhracatın Düşmesi Beklenirken Keskin Bir Artış Gösterdi

Çin’de ithalat tarım ürünleri talebiyle artarken, ihracatı güneş enerjisi ürünleri ve lityum piller destekledi.
Çin’de İhracatın Düşmesi Beklenirken Keskin Bir Artış Gösterdi
HABER GİRİŞ

Çin Gümrük İdaresi, Perşembe günü Mart ayı ticaret rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz ay ihracat yıllık bazda yüzde 14,8 oranında artış gösterdi. Piyasa, yüzde 7 oranında düşüş olacağını öngörürken, açıklanan rakam olumlu yönde sürpriz yaptı.

İhracat Şubat ayında yıllık yüzde 6,8 oranında azalarak yine beklentiden iyimser bir tablo çizmişti.

İthalat ise yüzde 5 düşüş olacağı beklentisine karşın yüzde 1,4 azalarak beklentiden daha iyi geldi. İhracat ve ithalat tarafında gerçekleşen bu gelişmelerin ardından Mart ayında 88,2 milyar dolar dış ticaret fazlası gerçekleşti.

Dış ticaret fazlası Şubat’ta 116,8 milyar dolar seviyesinde kaydedilmişti.

İthalatı Tarım Ürünleri Destekledi

Başta soya fasulyesi olmak üzere tarım ürünlerindeki alımın etkisiyle ithalat beklenenden daha az düştü.

GCM Yatırım Banner

Açıklanan rakamlar, Covid sonrası toparlanmaya geçen dünyanın en büyük ikinci ekonomisine dair mevcut kaygıların da bir miktar azalmasına yardımcı oldu.

Pinpoint Asset Management baş ekonomisti Zhiwei Zhang, ihracattaki büyümenin piyasa için sürpriz olduğunu belirtirken, Genel Gümrük İdaresi sözcüsü Lv Daliang, söz konusu artışı elektrikli araçlara, güneş enerjisi ürünlerine ve lityum pillere olan taleple açıkladı.

Yurt dışının şu anda hala çok karmaşık olduğunu belirten Daliang, yavaşlayan dış talebin ve jeopolitik faktörlerin Çin’in ticari gelişimine daha büyük zorluklar getireceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın