Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Enflasyon Nisan’da İki Yılın En Düşük Artışını Kaydetti

Çin’in Nisan ayı enflasyon verileri fiyatların sabit kalmaya devam ettiğini ortaya koydu. Detaylar geliyor…
Çin’de Enflasyon Nisan’da İki Yılın En Düşük Artışını Kaydetti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Çin’in Nisan ayı tüketici fiyat endeksi verileri açıklandı. Rapora göre enflasyon Nisan ayında yıllık bazda yüzde 0,1 artarak 2021′in başından bu yana en yavaş artışını kaydetti. Fiyatlar, aylık bazda yüzde 0,1 oranında düştü.

Ekonomistler, tüketici fiyatlarının bir yıl öncesine göre yüzde 0,4 artmasını ve bir önceki aya göre değişmeden kalmasını bekliyordu. Gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek enflasyon ise yıllık yüzde 0,7 ve aylık yüzde 0,1′de olarak artış kaydetti.

Nisan ayı okuması, Çin’in enflasyon oranının Eylül ayında yüzde 2,8′lik son zirveye ulaşmasının ardından Mart ayında yüzde 0,7′ye düşmesinin ardından geldi.

Ulusal İstatistik Bürosu’na göre, geçen yılla karşılaştırıldığında hizmet fiyatları Nisan ayında yüzde 1 arttı. Bu, Mart ayındaki yüzde 0,8′lik artışı aşıyor. İç turizm toparlanırken, özellikle Altın Hafta tatili boyunca ulaşım ve boş zaman etkinliklerinde, seyahatten kayda değer bir güç geldi.

Çin’in toptancıların ödediği fiyatları ölçen üretici fiyat endeksi yüzde 3,6 düşerken, beklenti yüzde 3.2 oranında düşüş bekliyordu. Bu, tüketici fiyatlarının Nisan ayında yüzde 4,9 arttığını gösteren son ABD enflasyon verileri ile tezat oluşturuyor. Çin yuanı enflasyon açıklamasının ardından dolar karşısında yatay hareket etti ve 6,9428 seviyesinde kaldı.

GCM Yatırım Banner

Aletheia Capital’in Çin stratejisti Vincent Chan, “Ekonominin bir süredir zayıf olduğu ve insanların gelir seviyelerinin o kadar güçlü olmadığı göz önüne alındığında, Çin tüketici toparlanması hala erken bir aşamadadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Chan, Çin hükümetinin ekonomideki zayıf talebi canlandırmak için teşvik sağlama konusunda daha fazlasını yapması beklentisi olduğunu sözlerine ekledi. Daha güçlü mali teşvik için daha fazla alan olduğunu ve piyasanın bunu görmek istediğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.