Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BoJ Başkanı Ueda Teşvik Programından Çıkış için Enflasyona İşaret Etti

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, para politikasında değişiklik için enflasyonun sürdürülebilir hale gelmesi gerektiğini söyledi.
BoJ Başkanı Ueda Teşvik Programından Çıkış için Enflasyona İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Japonya Merkez Bankası Başkanı (BoJ) Kazuo Ueda, merkez bankasının gevşek para politikasından çıkış stratejisini tartışacağını söyledi. Bir sonraki yol haritasını, istikrarlı enflasyona ulaşma beklentileri ortaya çıktığında kamuoyuna açıklayacağını söyledi.

Parlamentoda konuşan Ueda, BOJ’un devasa teşvik programından çıkışa yönelik belirli planları tartışmak için çok erken olduğunu belirtti.

Gelecek dönemde merkez bankasının varlıkları piyasa fiyatından satacağını belirten Ueda, “BoJ’un ETF alımları, piyasa istikrarsızlığının hanehalkı ve kurumsal güvene zarar vermesini önleyerek tüketim ve sermaye harcamalarının desteklenmesine yardımcı oldu” açıklamasında bulundu.

Büyük teşvik programının bir parçası olarak ETF satın aldıklarını aktaran Ueda, Japonya’nın fiyat hedefini sürdürülebilir ve istikrarlı bir şekilde karşılamasının biraz daha zaman alacağını ifade etti.

Getiri eğrisi kontrolü adı verilen bir politika kapsamında BOJ, yüzde -0,1’lik kısa vadeli bir faiz oranı hedefi belirliyor ve 10 yıllık tahvil getirisini sıfır civarında tutuyor. Ayrıca, yüzde 2’lik enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşma çabalarının bir parçası olarak, piyasadaki çalkantı zamanlarında büyük miktarlarda ETF’ler satın alıyor.

GCM Yatırım Banner

Japonya’nın çekirdek tüketici enflasyonu Mart ayında merkez bankasının hedefinin oldukça üzerine çıkarak yüzde 3,1’e ulaştı. BoJ, fiyat artışlarının geçici olduğunu ve artan ithalat maliyetlerinden kaynaklandığını bildirdi. Yönetim kurulundan bazı üyeler, ücret artışı hız kazandıkça enflasyonda aşırı yükselme riski konusunda uyarıda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.