Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japonya Merkez Bankası Negatif Faiz Politikasını Sürdürüyor

Japonya Merkez Bankası, yeni atanan Başkan Kazuo Ueda’nın toplantısında faiz kararını açıkladı. Banka oranlarda bir değişiklik yapmadı.
Japonya Merkez Bankası Negatif Faiz Politikasını Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Japonya Merkez Bankası, Nisan ayı toplantısında faiz kararını açıkladı. Banka, yeni atanan Başkan Kazuo Ueda’nın ilk politika toplantısında faiz oranlarında bir değişiklik yapmadı.

Karar, ekonomistlerin, merkez bankasının 2016′da faiz oranlarını sıfırın altına çekmesinden bu yana yüzde -0,1′de tutulan gösterge faiz oranında değişiklik olmayacağı yönündeki beklentileriyle uyumlu oldu.

Japon yeni faiz kararının ardından ABD doları karşısında yüzde 0.8’lik düşüşle 134.75’e geriledi. Merkez bankası, inceleme için planlanan zaman çerçevesinin yaklaşık 6-12 ay olduğunu belirtti.

Açıklamada, “Fiyat istikrarını sağlamak, 25 yıl gibi uzun bir süredir zorlu bir süreç oldu. Parasal genişleme politikalarının Japonya’nın ekonomik faaliyeti, fiyatları ve finans sektörünün geniş alanlarıyla etkileşime girdi” ifadeleri yer aldı.

Japonya Merkez Bankası, taze gıda ve enerji dışındaki tüm kalemler için enflasyonun 2023 mali yılı için yüzde 2,5 civarında ve 2024 ile 2025 için yüzde 1,5 ile yüzde 2 arasında olacağını tahmin ediyor.

GCM Yatırım Banner

Ueda daha önce, getiri eğrisi kontrol politikasında herhangi bir ayarlama yapmadan önce enflasyonun oldukça güçlü ve merkez bankasının hedefi olan yüzde 2′ye yakın olması gerektiğini söylemişti.

Merkez bankası, getiri eğrisi kontrol tolerans bandını daha da genişletmesi veya programı tamamen rafa kaldırılması yönündeki piyasa beklentilerine rağmen, mevcut politikalarının arkasında durdu.

Fiyat istikrarı hedefinin istikrarlı bir şekilde sürdürülmesi gerekli olduğu sürece, Getiri Eğrisi Kontrolü’ne devam edileceği belirtildi. Gerekirse ek gevşetici önlemler alınabileceğinin sinyali verildi.

Enflasyon ve İşsizlik Hedeflerin Üzerinde

Faiz kararı öncesinde açıklanan verilerde, Japonya’nın başkentin Tokyo’daki enflasyon Nisan ayında yükseldi. Tokyo enflasyonu Nisan ayında yüzde 3,5 seviyesine çıkarak, yüzde 3,2 olan beklentiyi aştı.

Taze gıda ve enerji hariç, Tokyo’nun tüketici fiyat endeksi Nisan’da yüzde 2,3 arttı ve merkez bankasının yaklaşık yüzde 2′lik enflasyon hedefi aşılmış oldu. Tokyo’daki enflasyon, ülke çapındaki eğilimin önde gelen göstergesidir. Japonya’nın ülke çapındaki çekirdek TÜFE’si Mart ayında yüzde 3,1 olarak açıklanmıştı.

Japonya’nın işsizlik oranı ise Mart ayında yüzde 2.8’e yükseldi. Veri Şubat ayında yüzde 2.6 olarak açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.