Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Emlak Sektörünü Destekleme Sözü Hisseleri Uçurdu

Çin'in önde gelen liderleri, zor durumdaki emlak sektörünü yeniden canlandırmak için destek sözü verirken, sektör hisseleri sert yükseldi.
Çin’de Emlak Sektörünü Destekleme Sözü Hisseleri Uçurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomisinin bel kemiği olan emlak sektöründe son zamanda yaşanan sıkıntılar, Çin için tehlike çanlarının çalmasına sebep oldu. Covid sonrası zaten beklenen toparlanmayı göstermeyen Çin ekonomisi, bir de bu taraftan darbe alınca, uzmanların negatif beklentileri art arda gelmeye başladı.

Çin’in önde gelen liderleri, Pazartesi günü yaptığı görüşme sonrasında emlak sektörü için politikaları zamanında ayarlama ve optimize etme sözü verdi.

Emlak sektörü için iktidardaki Komünist Partinin üst düzey karar alma organı olan Politbüro, piyasa arz ve talebindeki önemli değişikliklerin neden olduğu yeni duruma uyum sağlanması ve emlak politikalarını zamanında optimize edilmesi gerektiği bildirildi.

Politbüro’nun üç aylık toplantısında ele alınan konuda döngüselliğe karşı bir politika uygulayacağı ve büyük ölçüde ihtiyatlı bir para politikasına ve proaktif maliye politikasına bağlı kalınacağı söylendi.

Politika yapıcıların güç durumdaki sektöre desteği artıracaklarını söylemelerinin ardından Çin ve Hong Kong’da emlak sektörü hisseleri sert yükseliş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Destek Sözü Sektör Hisselerini Yüzde 23 Yükseltti

Hong Kong’un Hang Seng Anakara Emlak Endeksi (.HSMPI) yüzde 12, Çin CSI 300 Emlak Endeksi (.CSI000952) yüzde 7, Longfor Group (0960.HK) yüzde 23, Seazen Group (1030.HK) ve KWG Group (1813.HK) yüzde 16 değer kazandı.

Yatırımcılar, hükümetin destek sözünün ardından önemli değişikliklere odaklanarak, sektörde daha fazla istikrar adımının atılacağına dair iyimserliğini yükseltti.

Nomura’nın Çin baş ekonomisti Ting Lu, emlak sektörü için hızlı bir düzeltme olmadığı ve merkezi hükümetin büyük şehirlerdeki bazı mevcut kısıtlayıcı önlemleri yalnızca marjinal olarak hafifleteceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.