Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Bir İlk: Hidrojen Boru Hattı İnşa Edilecek

Çin, ülkenin kuzeyinden başkent Pekin'e doğru uzanan 400 kilometreyi aşkın hidrojen boru hattının inşa edileceğini duyurdu. Detaylar haberde;
Çin’de Bir İlk: Hidrojen Boru Hattı İnşa Edilecek
HABER GİRİŞ

Çinli petrol ve doğal gaz şirketi SINOPEC, ülkenin mesajlaşma ve sosyal medya platformu WeChat’ten hidrojen taşıyıcı boru hattı inşa edileceğini duyurdu. İnşa edilecek ilk hidrojen boru hattı uzunluğunun 400 kilometreyi aşacağı ve Çin’in kuzeyinden başkent Pekin’e doğru yapılacağı kaydedildi.

İnşa edilecek olan hidrojen boru hattının Çin’de bir ilk olacağı paylaşıldı. Ülkenin kuzeyinde bulunan İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nden başlayacağı ve Hıbey eyaletinden geçeceği bildirilerek başkent Pekin’e ulaşacağına işaret edildi.

Hidrojen taşıyacak olan boru hattının uzunluğunun 400 kilometreyi aşacağı ve ilk başta yıllık 100 bin ton hidrojen taşıyacağı kaydedildi.

Fosil Yakıtlar Hidrojenle Değiştirilecek

Boru hattının uzun vadede ise kapasitesini yıllık 500 bin tona çıkarması hedefleniyor. Pekin ve Tiencin kentleriyle Hıbey eyaletinde kullanılan fosil yakıtların hidrojenle değiştirileceği de öngörüldü.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde, boru hattını inşasının ne zaman başlayacağına ve ne kadar sürede tamamlanacağına ilişkin bir bilginin paylaşılmadığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Çin Ulusal Enerji İdaresi ise geçen hafta ülkenin ham petrol boru taşıyan hatlarının uzunluğunun 28 bin kilometreye, doğal gaz taşıyan boru hattının uzunluğununsa 120 bin kilometreye ulaştığı açıklamıştı.

Geçen hafta yapılan açıklamada Çin’in 2035’e kadar doğal gaz boru hatlarına 65 bin, ham petrol boru hatlarına 2 bin kilometre ilave edileceğinin altı çizilmişti.

Çin’deki nüfus ve sanayi üretimi büyük şehirlerde yoğunlaşıyor. Bu sebepten dünyadaki hava kirliliği probleminin en fazla olduğu ülkelerin başında Çin geliyor.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın